G.Gerlach – Kosmonauta. Reweeelaaacja!!!
19 maja 2015
10:10 – magiczna godzina
13 czerwca 2015

Eterna – kamienie milowe

Ciągłe poszukiwanie nowych możliwości jest głęboko zakorzenione w historii Eterny. Już samo powstanie firmy, było związane z chęcią stworzenia czegoś całkowicie nowego w mieście, które miało stać się siedzibą marki. W połowie XIX wieku, mieszkańcy miasta Grenchen znajdującego się u podnóża Gór Jura, w północno-zachodniej części Szwajcarii, byli zmuszeni do znalezienia konkretnego sposobu na to, by sprowadzić przemysł do swego regionu- zdominowanego dotychczas przez rolnictwo. Przykładowych rozwiązań nie trzeba było daleko szukać, gdyż zegarmistrzostwo powoli zasiedlało się w tamtych okolicach. 7 listopada 1856 roku lekarz, dr Josef Girard oraz nauczyciel Urs Schild założyli firmę nazwaną Dr. Girard & Schild, której celem była produkcja mechanizmów zegarkowych. Takie były początki Eterny.

Historia
Ciągłe poszukiwanie nowych możliwości jest głęboko zakorzenione w historii Eterny. Już samo powstanie firmy, było związane z chęcią stworzenia czegoś całkowicie nowego w mieście, które miało stać się siedzibą marki. W połowie XIX wieku, mieszkańcy miasta Grenchen znajdującego się u podnóża Gór Jura, w północno-zachodniej części Szwajcarii, byli zmuszeni do znalezienia konkretnego sposobu na to, by sprowadzić przemysł do swego regionu- zdominowanego dotychczas przez rolnictwo. Przykładowych rozwiązań nie trzeba było daleko szukać, gdyż zegarmistrzostwo powoli zasiedlało się w tamtych okolicach. 7 listopada 1856 roku lekarz, dr Josef Girard oraz nauczyciel Urs Schild założyli firmę nazwaną Dr. Girard & Schild, której celem była produkcja mechanizmów zegarkowych. Takie były początki Eterny.
Mimo tak tradycyjnych dla wielu firm początków, plany Ursa Schilda związane z firmą znacznie wykraczały poza produkcję jedynie mechanizmów. Jego wizja i upór były siłą napędową i to one przekształciły firmę w manufakturę produkującą kompletne zegarki. W roku 1876 udało się to osiągnąć i pierwszy taki zegarek opuścił fabrykę. To wydarzenie jest przykładowym i pierwszym spośród wielu kroków milowych, które sprawiły, że Eterna wciąż znajduje się na czele rozwoju branży zegarmistrzowskiej.
Kamienie milowe w historii Eterny:

1851 – 7 stycznia lekarz Joseph Girard oraz Anton Schild przekonali radę miasta do wydania decyzji, na mocy której w Grenchen miał być rozwijany przemysł zegarmistrzowski. 16 stycznia rada zleciła Girardowi i Schildowi zorganizowanie kursów dla przyszłych zegarmistrzów.

1852 – Dr Joseph Girard, Euseb Girard oraz prawnik F. Kunz założyli Girard Freres & Kunz – fabrykę mechanizmów zlokalizowaną w budynku dawnej fabryki podłóg natomiast Anton Schild w swoim zakładzie zajmującym się bieleniem tekstyliów założył warsztat szkolący zegarmistrzów.

1855 – Euseb Girard wycofuje się z Girard Freres & Kunz.

1856 – Trudna sytuacja ekonomiczna oraz różnica poglądów co do przyszłości firmy doprowadza do likwidacji Girard Freres & Kunz. 7 listopada Joseph Girard wraz z 28 letnim nauczycielem Ursem Schildem (synem Antona Schilda) zakładają fabrykę mechanizmów nazwaną Dr. Girard & Schild.

1958 – Pociąg z Solury do Biel po raz pierwszy zatrzymuje się w Grenchen.

1864 – Oficjalnie spisano listę praw i obowiązków pracowników fabryki. Brat Ursa Schilda Anton (z zawodu zegarmistrz) zostaje zatrudniony na stanowisku inspektora, a następnie dyrektora do spraw technicznych.

1866 – Doktor Girard sprzedaje swoje udziały w firmie za sumę 35 000 franków, by móc zająć się w pełni swoją praktyką lekarską.

1870 – Urs Schild spłaca wszystkie zobowiązania wobec doktora Girarda i staje się właścicielem fabryki. Produkcja zostaje zautomatyzowana poprzez wykorzystanie maszyn parowych. W tym czasie w firmie zatrudnionych jest około 300 pracowników wytwarzających mechanizmy tak z wychwytem szwajcarskim, jak i cylindrowym.

1876 – Firma staje się pełnoprawną manufakturą dzięki wyprodukowaniu zegarka z części stworzonych wyłącznie w ramach własnej fabryki. Do końca dekady Eterna zaczyna wytwarzać własne koperty w oparciu o nikiel i srebro.

1881 – Max Schild rozpoczyna praktyki w fabryce ojca.

1882 – Urs Schild zostaje deputowanym szwajcarskiego parlamentu.

1884 – Produkcja zostaje usprawniona dzięki wprowadzeniu potężniejszych maszyn parowych.

1888 –W wieku 58 lat umiera Urs Schild.

1889 – Nazwa Eterna pierwszy raz pojawia się jako logo firmy na tarczy zegarka.

1891 – Max Schild wraca z USA by zająć stanowisko dyrektora w nowej spółce Gebruder Schild & Co.

1896 – Adolf Schild opuszcza fabrykę zakładając swoją własna firmę nazwaną AS.

1897 – Nowatorskie podejście do sposobu produkcji prezentowane przez Maxa Schilda nie podoba się konserwatywnym pracownikom firmy, którzy wszczynają strajk.

1898 – Max Schild ustępuje ze stanowiska dyrektora.

1899 – Firma staje się spółką nazwaną Gebr. Schild & Co., której udziałowcami zostali Elise, Walter, Max oraz Theodor Schild. Theodor Schild (brat Maxa), z wykształcenia inżynier mechanik, staje na czele spółki. Stanowisko to pełni przez kolejne 33 lata.

1900 – Maszyny w fabryce zostają przystosowane do zasilania energią elektryczną. Wprowadzone zostają także precyzyjniejsze metody montażu. Firma zostaje nagrodzona złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu.

1904 – Eterna bardzo szybko zainteresowała się rynkową nowinką w postaci zegarków naręcznych. Dowodem na to jest patent na kopertę zegarkową z ruchomymi uszami.

1906 – Nazwa Eterna z tarczy zegarka zostaje przyjęta jako nazwa firmy, tym samym powstaje spółka Eterna Werke, Gebruder Schild & Co.

1910 – Firma zostaje uhonorowana Grand Prix na międzynarodowej wystawie zorganizowanej w Brukseli.

1914 – Zegarki naręczne były wciąż czymś na kształt ciekawostki, gdy Eterna zaprezentowała pierwsze przełomowe rozwiązanie w swej historii: podczas wystawy w Bernie, firma przedstawiła pierwszy na świecie zegarek naręczny z budzikiem (tę technologiczną rewolucję Eterna opatentowała już w roku 1908).

1917 – Theodor Schild zakłada Szwajcarskie Stowarzyszenie Produkcji i Wykańczania Mechanizmów Zegarkowych, które staje się częścią Szwajcarskiego Stowarzyszenia Przemysłu Zegarmistrzowskiego.

1920 – W 1926 roku na rynku pojawił się pierwszy zegarek w zapalniczce papierosowej (każde użycie zapalniczki nakręcało mechanizm). Firma tworzy również model Hexa – sportowy zegarek w twardym futerale, w którym zastosowano opatentowany mechanizm z automatycznym naciągiem. W tej dekadzie Eterna produkowała już milion mechanizmów rocznie i zatrudniała około tysiąca pracowników (z czego 45% stanowiły kobiety), na których wypłaty przeznaczano rocznie około 2,4 miliona franków szwajcarskich.

1930 – Eterna wyróżniła się tworząc najmniejszy, seryjnie produkowany zegarek w kopercie typu bagietkowego. To wydarzenie udowodniło, że moda i postęp technologiczny nie muszą się wykluczać. Nowy produkt Eterny cieszył się niezwykłą popularnością wśród pań.

1931 – Na rynek trafia pierwszy zegarek z budzikiem i 8 dniową rezerwą chodu. W tym samym roku powstaje holding ASUAG zrzeszający producentów mechanizmów zegarkowych i części.

1932 – Firma dzieli się na dwa przedsiębiorstwa: ETA SA (produkująca mechanizmy zegarkowe) oraz Eterna SA (zajmująca się zegarkami).

1934 – Eterna rozpoczyna produkcję mechanizmów z naciągiem automatycznym, jak również montaż naręcznych zegarków ze stoperem.

1935 – Eterna wprowadza nowość w postaci zegarków z centralną sekundą i w prostokątnych kopertach. Modele te wyznaczają nowy trend na zegarkowym rynku.

1937 – Powstaje Eterna Watch Co. of America, Inc. z zarządem zlokalizowanym w Nowym Jorku.

1942- Wprowadzony zostaje nowy mechanizm z naciągiem automatycznym o średnicy zaledwie 9¾ linii paryskich, oraz wysokości 4,5 mm. Wyrób ten nadaje się także do zastosowania w zegarkach damskich. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy i pielęgniarek, w swoich zegarkach ze stoperem firma umieszcza skalę ułatwiającą pomiar pulsu.

1947 – Thor Heyerdahl wyrusza w swoją legendarną ekspedycję Kon-Tiki, mającą na celu obalenie dotychczasowych teorii na temat zasiedlenia wysp Polinezji. Do pomiaru czasu Norweg i jego załoga wykorzystują niezawodne zegarki firmy Eterna. Dzisiaj nazwa Kon-Tiki jest przypisana do sportowej linii zegarków Eterny.

1948 – Pięć niewielkich kulek staje się światowym standardem: Eterna wpisała się do historii zegarmistrzostwa tworząc legendarny mechanizm Eterna-Matic, w którym zmniejszające tarcie łożysko kulkowe zostało wykorzystane dla zamocowania wahnika. Takie rozwiązanie wciąż pozostaje standardem w mechanizmach z naciągiem automatycznym, a pięć kulek stało się logiem Eterny.

1952 – Eterna wprowadza mechanizm oznaczony jako kaliber 2365 z automatycznym naciągiem stosowany w damskich zegarkach. Mierzył on zaledwie 7¾ linii paryskich średnicy oraz 5,3 mm wysokości. W następnych latach wyprodukowano ponad trzy miliony sztuk tego mechanizmu.

1956 – Eterna świętuje setną rocznicę swojego założenia poprzez stworzenie niezwykle płaskiego zegarka z automatycznym naciągiem nazwanego Centenaire. Ten czasomierz stał się hitem sprzedaży firmy, a reklamował go światowej sławy wiolonczelista Yehudi Menuhin.

1958 – Na rynku pojawia się pierwszy seryjnie produkowany zegarek sportowy Eterna-Matic Kon Tiki. Do kolekcji dołącza także Eterna-Matic Golden Heart. Czasomierz ten był wyposażony w najmniejszy w owym czasie mechanizm z automatycznym naciągiem. Jego cechą wyróżniającą było także użycie złotego wahnika. Zegarek zdobył serca wielu kobiet, między innymi samej Giny Lollobrigidy i Brigitte Bardot.

1962 – Eterna prezentuje zegarek Eterna-Matic 3000, będący najbardziej płaskim męskim zegarkiem naręcznym tego okresu. Pomimo posiadania automatycznego naciągu i datownika mierzył on zaledwie 3,6 mm wysokości.

1970 – Pojawia się Eterna Sonic -pierwszy zegarek elektroniczny firmy wykorzystujący oscylator kamertonowy.

1974 – Na rynek trafia pierwszy zegarek Eterny z mechanizmem kwarcowym.

1976 – Eterna Royal Quartz Kon Tiki z datownikiem i wodoszczelnością do 100m, zostaje ogłoszony najcieńszym zegarkiem kwarcowym na świecie.

1979 – Eterna Linea Quartz Squelette przy grubości 1.5 mm zostaje najcieńszym zegarkiem kwarcowym jaki kiedykolwiek wyprodukowano. W tym samym roku firma ustanawia kolejny rekord tworząc najmniejszy wodoodporny zegarek świata Estrellita Quartz. Jego mechanizm waży zaledwie 1.06 grama.

1980 – Eterna po raz kolejny zadziwia świat produkując zegarek o grubości zaledwie 0.98mm (wraz z kopertą). Dzięki temu wyczynowi firma otrzymuje nagrodę Grand Prix de l`Excellence Europeenne.

1981 – Na rynek trafia Eterna CXXV.

1986 – Eterna tworzy model Galaxis – “Poetry in blue”, który ma konkurować na rynku luksusowych zegarków biżuteryjnych.

1994 – Do kolekcji powracają zegarki sportowe z linii Kon-Tiki.

1995 – Ferdynand.A. Porsche przejmuje Eterna SA, a firma zaczyna produkować zegarki Porsche Design. Na rynek trafiają modele Pininfarina, 1935 i Art Deco.

2004 – Na wystawie BaselWorld zaprezentowany zostaje rewolucyjny zegarek Porsche Design “Indicator”. Jest to czasomierz z mechanicznym, cyfrowym wskazaniem upływu sekund mierzonych przez jego stoper.

2007 – Swą premierę ma nowy mechanizm Eterny: 3800, w którym wykorzystano ceramiczne łożyska, dzięki czemu jeszcze bardziej zmniejszono siłę tarcia elementów mechanizmu i ponownie wyznaczono nowe standardy zegarmistrzostwa.

2009 – Eterna wprowadza Spherodrive – rozwiązanie minimalizujące tarcie w obrębie bębna sprężyny napędowej, poprzez zastosowanie nowatorskiego łożyskowania tego elementu. Spherodrive zapewnia stabilniejszą pracę mechanizmu, poprawia jego żywotność, zwiększa rezerwę chodu (dzięki możliwości wykorzystania cieńszej sprężyny) a także eliminuje konieczność smarowania.

2010 – Zaprezentowano model Madison Eight Days – zegarek z ręcznym naciągiem którego mechanizm 3510 łączy zalety rewolucyjnego systemu Spherodrive z ośmiodniową rezerwą chodu.

2012 – Eterna prezentuje model Adventic zaopatrzony we własny, manufakturowy mechanizm oznaczony jako kaliber 3843, korzystający z zalet rozwiązania Spherodrive.