Citizen Eco-Drive One - zegarek w wersji super płaskiej
Citizen Eco-Drive One – zegarek w wersji super płaskiej
26 stycznia 2017
Przemijający świat rzemiosła
Przemijający świat rzemiosła
6 lutego 2017

Damski zegarek Polpora – niezwykły model Irysy

Damski zegarek Polpora – niezwykły model Irysy

Mechanicznych zegarków damskich jest zdecydowanie mniej w ofercie zegarkowej, a wśród polskich producentów zegarki damskie zdarzają się tylko sporadycznie. Z tego powodu niezmiernie cieszy nas fakt prezentacji damskiego zegarka firmy Polpora.
Co najważniejsze – jest to zegarek niezwykły. Motywem wiodącym jest obraz Stanisława Wyspiańskiego  – Irysy, a sposobu wykonania i wyglądu na pewno nie powstydziłyby się nawet bardzo szanowane manufaktury szwajcarskie.

Tak więc, mamy swoje niezwykłe Irysy – już niedługo będzie pewnie można je podziwiać także w ofercie naszego salonu.

Na początku grudnia minionego roku informowaliśmy o nowych modelach zaprezentowanych przez polską markę Polpora z Zielonej Góry. Polpora to unikatowe przedsięwzięcie na polskim rynku. Firma korzysta z tradycji polskiego zegarmistrzostwa i w oparciu o szwajcarskie komponenty przygotowuje w naszym kraju wysokiej klasy zegarki.

Polpora Irysy

Pierwsza z ubiegłorocznych premier – model Misico inspirowany jest czasami Mieszka I i w ten sposób nawiązuje do naszej polskiej historii i kultury. Drugi zegarek – Aqua Duo stanowi kontynuację dotychczasowej produkcji Polpory, gdzie inspiracją było piękno natury.

Oba modele skierowane były do męskiego grona miłośników tradycyjnych czasomierzy.

Dziś prezentujemy nowy model Zielonogórskiej marki, ale skierowany do pań!

Artystyczna inspiracja i tradycyjne rzemiosło

Zegarek inspirowany twórczością secesyjnego polskiego artysty – Stanisława Wyspiańskiego, którego dzieła wypełnia płynność linii widoczna w witrażach i malarstwie.

Polpora Irysy

Nawiązuje do niej projekt zegarka i jego serca – srebrnego cyferblatu ukrytego pod szafirowym szkłem.

Dlatego też ten damski model jest małoformatowym dziełem sztuki, którego cyferblat został ręcznie wykonany technikami emalierskimi.

Technika ta wymaga niezwykłej zegarmistrzowskiej precyzji – każdy kolor zostaje nałożony osobno, a za jego utrwalenie odpowiada tradycyjny proces wypalania w piecu. Wszystkie kroki wymagają wielokrotnych powtórzeń, aż zegarek nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Polpora Irysy

Warto dodać jeszcze nieco informacji o emalii, cytując za Wikipedią – jest to technika zdobienia wyrobów metalowych, najczęściej złotych lub miedzianych, za pomocą szklistych powłok składających się z mieszaniny sproszkowanych minerałów (piasek, kreda, glina) oraz topników (boraks) z dodatkiem pigmentów, stopionej w temperaturze ok. 800-900°C w specjalnym piecu.

Niezbędny jest dobór odpowiedniego metalu, na którym będzie kładziona emalia.

Polpora Irysy

Temperatura topnienia tego metalu musi być wyższa niż emalii oraz musi mieć współczynnik rozszerzalności cieplnej zbliżony do współczynnika emalii. Warunki te najlepiej spełnia złoto oraz miedź, natomiast srebro jest raczej rzadko stosowane z powodu zbyt niskiej temperatury topnienia, zbliżonej do temperatury topnienia szkła, i stosunkowo dużej rozszerzalności cieplnej.

Polpora Irysy

Metal musi być odpowiednio opracowany poprzez wykonanie w różny sposób komórek i zagłębień, które wypełni się emalią. Następnie dokładnie się go oczyszcza, gdyż zabrudzenia i pozostałości kurzu mogą spowodować odpryśnięcie emalii. Sproszkowaną emalię miesza się z wodą, nanosi na metal i wypala. Następnym etapem jest powolne schnięcie wyrobu i polerowanie; czasem wypala się po raz kolejny.

Zegarek damski wyprodukowany został w nakładzie 30 egzemplarzy.

Polpora Irysy

Jego koperta ma średnicę wynoszącą 35 mm, a w jej wnętrzu osadzono mechanizm szwajcarski Sellita SW 200-1 z automatycznym naciągiem, klasy elabore. Werk posiada 26 kamieni  łożyskujących, ponadto tak mechanizm, jak i wahnik jest bogato zdobiony.

Rezerwa chodu przy pełnym naciągu sprężyny napędowej wynosi około 42 godziny.

Wspomniana wcześniej koperta wykonana jest oczywiście ze stali szlachetnej – stal nierdzewna 316L, dodatkowo jest ona polerowana.

Koronka jest sygnowana, posiada logo marki. Wodoszczelność 5 ATM (50m).

Polpora Irysy

Czasomierz wyposażono w szkło szafirowe pokryte powłoką antyrefleksyjną.

Dekiel jest przeszklony i grawerowany.

Największą uwagę należy poświęcić opisywanej już wcześniej tarczy.

Podstawa tarczy została wykonana ze srebra (próba 925), następnie 113 żłobków zostało ręcznie wypełnionych aż 26 różnymi kolorami. Za wykończenie każdej tarczy, które zajmuje około 5 dni roboczych, odpowiedzialna jest jedna z najlepszych na świecie specjalistek od miniatur emalierskich, Pani Ewa Buksa (www.evabuksa.com).

Wskazówki Antyczne – specjalnie stylizowane.

Model Irysy wyposażono w paski o grafitowo-niebieskim kolorze, które wykonano ze skóry płaszczki – niewątpliwie wytworny i elegancki „finisz” lub biały skórzany o strukturze skóry aligatora – nieco bardziej odpowiadający codziennej elegancji.

Polpora Irysy

Zapięcie paska wykonano ze stali nierdzewnej 316L, jest ono polerowane i posiada logo marki. Zabezpieczenie w formie zapięcia motylkowego gwarantuje, że zegarek nigdy nie zsunie się z ręki.

Zegarki są dostępne w cenie detalicznej 8 760 złotych.

Maciej Kopyto
www.zegarkiipasja.pl