Chat with us, powered by LiveChat

Airacobra to jest to! Tak samolot, jak i zegarki Aviator Swiss Made

Airacobra - zegarki Aviator Swiss Made

Dla nazw swoich kolekcji zegarków firma Aviator przyjęła nazwy samolotów, które wyraźnie zaznaczyły się w historii lotnictwa. Patronem jednej z nich jest właśnie samolot Airacobra. To tę maszynę wskazuje firma Aviator jako jedną z ważnych w historii lotnictwa z lat czterdziestych dwudziestego wieku – lat Drugiej Wojny Światowej.

Samolot Airacobra

Osoby, które znają historię lotnictwa z czasów Drugiej Wojny Światowej głównie na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera – Dywizjon 303 i innych publikacji dotyczących dokonań polskich lotników na Zachodzie, mogły nie spotkać się z samolotami Airacobra.

Nic w tym dziwnego, bo Royal Air Force z zamówionych 675 takich samolotów otrzymała ich tylko 496 sztuk, a do tego eksploatowała je bardzo krótko stosunkowo szybko przekazując 212 samolotów do swojego ówczesnego alianta – Związku Radzieckiego.

Samolot Airacobra z czasów drugiej wojny światowej

Jednak nie tylko nad Anglią i w Europie Zachodniej toczyła się podniebna Druga Wojna Światowa. Także nie tylko na froncie wschodnim, gdzie rozgrywały się losy wojny i gdzie w większości trafiły samoloty Airacobra. Co ciekawe, w Związku Radzieckim zyskały sobie one duże uznanie!

Podczas pierwszych 18 miesięcy Drugiej Wojny Światowej na Pacyfiku modele Airacobra P-39 i P-40 były jedynymi samolotami myśliwskimi USA zdolnymi nawiązać walkę z samolotami japońskimi.

Infografika o samolotach Airacobra z czasów II wojny światowej

Samoloty Airacobra doskonale spisywały się także w misjach rozpoznawczych i w walkach na małych wysokościach. Te własności sprawdziły się w szczególności w działaniach nad Afryką Północną, gdzie lotnictwo amerykańskie używało P-39 do ataków na cele naziemne z małych wysokości. W czasie tych misji Airacobra P-39 miały najniższy współczynnik strat w porównaniu z innymi typami samolotów!

Zegarki Aviator Airacobra z jasną i granatową tarczą

Aviator Swiss Made modele Airacobra

Zegarki z linii Airacobra to ciekawe, sportowe czasomierze o typowej, odmienianej na kilka wariantów kolorystycznych stylistyce lotniczej. Jej wyznacznikami są choćby wysoka czytelność wskazań osiągnięta dzięki użyciu elementów luminescencyjnych, czy stosunkowo duża koronka.

Wodoszczelne zegarki Aviator Airacobra
Każdy z modeli Airacobra wyposażony został w szwajcarski mechanizm. Koperta tego czasomierza posiada szkło szafirowe i zapewnia wodoszczelność na poziomie 10ATM.

Airacobra model P42

Zegarki Aviator Airacobra P45 - różne warianty kolorystyczne

Zegarek zapewnia wskazywanie czasu za pomocą trzech centralnie umieszczonych wskazówek. Charakterystycznym elementem tego modelu jest panoramiczny – składający się z dwóch oddzielnych segmentów wskaźnik dnia miesiąca – kalendarz. Dzięki temu rozwiązaniu wysoka czytelność wskazań obejmuje także datownik, co na pewno ucieszy wiele osób narzekających na trudności z rozpoznaniem tego wskazania w większości tradycyjnych zegarków.
Zegarek posiada mechanizm elektroniczny – kwarcowy.

Airacobra model P45

Zegarki Aviator Airacobra P45 w różnych wariantach kolorystycznych

Poza wskazywaniem czasu i datownikiem, zegarek Aviator Swiss Made Airacobra model P45 posiada także, umożliwiający pomiar krótkich odcinków czasu stoper. Mały sekundnik zegarka, oraz wskazówki stopera utrzymane są w żółtawej kolorystyce.

Zegarek Aviator Airacobra P45 - widok na datownik

W takim samym kolorze wykonany jest wyróżniający się kształtem i kolorem indeks umiejscowiony przy wskazaniu daty.
Co ważne, obecność stopera umożliwiła umieszczenie dwóch dodatkowych skal.
Prezentowana w tym modelu i dość często spotykana jest skala tachometru – dzięki niej, poprzez pomiar czasu, w jakim pokonywane są odcinki o długości jednego kilometra, można określić średnią prędkość poruszania się.

Drugą skalą jest telemetr, który w warunkach poligonowych, lub bojowych, na podstawie pomiaru czasu upływającego od rejestracji wzrokowej wybuchu (widoczny ogień) do rejestracji głosowej tegoż wybuchu (huk) pozwala określić odległość obserwatora od miejsca zdarzenia. To wręcz niezbędna funkcja dla artylerzystów, ale przydatna także w lotnictwie.
Zegarek posiada mechanizm elektroniczny – kwarcowy.

Airacobra model P45 Automatic Chrono

Lotniczy zegarek Aviator Airacobra P45

W ofercie marki Aviator Swiss Made jest także oferowany mechaniczny zegarek Airacobra P45. Posiada on mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny i stoperem. Ze względu na mechaniczne serce zegarka i wyjątkowe wykonanie tego modelu jego opisanie wymagałoby oddzielnego, szerszego opracowania. Recenzja takiego modelu zegarka pojawiła się na przykład na portalu Zegarki i Pasja.

Lotnicze zegarki Aviator Airacobra P42 i P45

Jeśli poszukujecie Państwo niezawodnego zegarka o lotniczej stylistyce, to właśnie przedstawione tutaj modele Airacobra P42 i P45 będą doskonałym wyborem spełniającym powyższe kryteria. Twierdzenie to dotyczy to tak modeli elektronicznych, jak i zegarka mechanicznego z automatycznym naciągiem sprężyny.

Polecamy zegarki Aviator Swiss Made dostępne na stronie naszego sklepu internetowego

Władysław Meller