Chat with us, powered by LiveChat

Jak działa zegarek Long Island Retrograde Second firmy Franck Muller?

Miłośnicy zegarków często zastanawiają się jak działa konkretny model zegarka.  Wiadomo, że wiele zegarków z oferty marki Franck Muller zachwyca miłośników mikromechaniki sposobem swojego funkcjonowania. Ta marka jest wręcz podręcznikowym przykładem producenta zegarków o wyższym stopniu komplikacji konstrukcji mechanizmów.

Patrząc na liczbę i na wyjątkowy sposób poruszania się wskazówek w wielu zegarkach marki Franck Muller, pewnie nie tylko zegarmistrze i inżynierowie zastanawiają się w jaki sposób działają takie „cuda”?

Zegarek Franck Muller Long Island Retrograde Sceonds

Na warsztat zegarmistrzowski naszego mistrza trafił do naprawy tytułowy zegarek firmy Franck Muller – model Long Island Retrograde Second.
Dzięki temu możemy przedstawić sposób jego działania i kilka słów o jego konstrukcji napisać.

Naprawa zegarka

Zegarek był uderzony, ale na szczęście nie doszło do trwałego uszkodzenia żadnej z części mechanizmu, a wygięte elementy mocujące udało się doprowadzić do stanu fabrycznego.
Po usunięciu tej usterki zegarek zaczął działać.

Uśmiech zegarmistrza po znalezieniu i poprawieniu błędu zegarka… „bezcenny”!

Zegarek Franck Muller Long Island Retrograde Sceonds

Po wykonanym przeglądzie całego mechanizmu zegarek jest już w pełni sprawny i po sprawdzeniu będzie mógł wróć do swojego właściciela.

Jak działa ten zegarek?

Z nieznacznie zmodyfikowanym mechanizmem zegarka (z osią sekundową poza centrum mechanizmu) współpracuje specjalny zespół odpowiedzialny za funkcjonowanie dwóch na zmianę poruszających się wskazówek, do tego poruszających się w systemie retrograde każda.

Zegarek Franck Muller Long Island Retrograde Sceonds

Wskazówki sekundowe osadzone są na wystających powyżej górną płytę zespołu osiach oznaczonych na rysunku jako „01” i „02”.

Zegarek Franck Muller Long Island Retrograde Sceonds

Na osiach „01” i „02” poniżej górnej płyty zespołu od góry znajdują się kolejno:
1. Rolka ze sprężyną włosową cofającą oś do położenia początkowego (0 sekund dla jednej i 30 sekund dla drugiej z nich).
2. Zębnik (niewidoczny na zdjęciu)

Z zębnikiem każdej z osi „01” i „02” współpracuje element obrotowy, także dla minimalizacji momentu bezwładności przypominający swoim wyglądem zdublowaną kotwicę, który posiada zęby na powierzchni czołowej jednej z kotwic. Zębnik zawsze jest sprzężony z zębami elementu obrotowego, a jego ruch (kierunek i prędkość) zależy od ruchu sprzężonego z nim elementu obrotowego w jedną stronę i sprężyny włosowej powrotnej w drugą.

Elementy obrotowe posiadają osie oznaczone na rysunku jako „03” i „04”.
Koniec jednego z ramion kotwicy każdego elementu obrotowego opiera się na krzywce.

Kształt krzywki i elementów obrotowych, oraz ich usytuowanie jest takie, że w trakcie połowy obrotu krzywki, czyli przez 30 sekund, jedna ze wskazówek sekundowych przemieszcza się w zakresie wycinka kąta odpowiadającemu znacznikom na tarczy, druga wskazówka pozostaje nieruchomo. W kolejnym kroku porusza się druga wskazówka, a pierwsza pozostaje w położeniu zerowym.

Zegarek Franck Muller Long Island Retrograde Sceonds

Wyprowadzona poza centrum zegarka oś sekundowa z zębnikiem współpracuje z podobnym zębnikiem znajdującym się na osi poniżej krzywki (niewidoczny na zdjęciu) i jest z nią połączony.
Praca mechanizmu powoduje obrót osi sekundowej, co dzięki zazębieniu powoduje obrót zespołu z krzywką.

Prezentacja działania mechanizmu

Działanie mechanizmu zegarka bez założonej tarczy, ale z poglądowo założonymi wskazówkami sekundowymi przedstawia nagranie.

Władysław Meller