Damskie pozłacane zegarki. Doskonały wybór od… zawsze

Zegarek Fiaba Maurice Lacroix

W ofercie zegarków dla kobiet możemy wybierać w różnorakich kolorach i sposobach wykończenia ich kopert. Są zegarki w obudowach o kolorach: srebrzystych, złotawych (złoconych w różnorakich odcieniach złota), czernionych i finezyjnych.

Trochę historii

Jako że zegarek damski od zawsze był przedmiotem luksusowym i dekoracyjnym, to na jego wygląd i prestiż zawsze zwracano baczną uwagę. Nic więc dziwnego, że obudowy zegarków wykonywano ze szlachetnych kruszców, w gronie których złoto zawsze wiodło prym.
Wydaje się, że funkcja metrologiczna zegarka do czasu rewolucji przemysłowej, szczególnie w przypadku zegarków damskich zegarków noszonych, nie odgrywała tak znaczącej roli jakiej można byłoby się po nich spodziewać.
Swego rodzaju potwierdzeniem takiej sugestii mogą być niektóre znane spisy rzeczy ruchomych, w których wartość zegarków sprawnych i uszkodzonych zależała od finezyjności ich wykonania i użytych kosztownych materiałów, a nie samej sprawności „machiny”.

Zegarek dziś

Dzisiaj zegarek jest elementem użytkowym, ale szczególnie w przypadku zegarków damskich jest także elementem dekoracyjnym. Z tego powodu współcześni producenci zegarków damskich starają się maksymalnie uatrakcyjnić wygląd koperty zegarka. Zwykle (choć nie zawsze) producenci dążą też do zaproponowania wysokiej jakości technicznej i trwałości koperty zegarka i jej ewentualnej powłoki.

Nienarażone na niebezpieczeństwo starcia powierzchni są tylko koperty zegarków wykonane z materiałów jednorodnych. Tak więc by nie wycierała się powierzchnia złotawa, trzeba byłoby wykonać kopertę całą ze złota.
To oczywiście jest możliwe i jest spotykane, ale koszt takiej koperty jest na tyle duży, że tak wykonywać koperty swoich zegarków mogą tylko najbardziej prestiżowi producenci, a także producenci uznani, dla nielicznych, wybranych modeli ze swojej oferty.

W ofercie tradycyjnych producentów szwajcarskich i japońskich, a także w ofercie marek modowych zegarki z kopertami złotawymi produkowane są poprzez wykonanie złotej w barwie powłoki dekoracyjnej.

Różnorodność wykonywania powłok dekoracyjnych w przeszłości niosła także ze sobą różną ich trwałość. Nawet przy dużych nakładach finansowych, co na przykład w metodzie galwanicznej owocowało grubą warstwą złocenia jej trwałość określana była latami użytkowania zegarka.

Powłoki galwaniczne

W kręgach zegarkowych pasjonatów ukuła się nawet często powtarzana sekwencja wskazująca zależność poprawnego wyglądu powłoki w zależności jej grubości.

1 mikron złocenia – 1 rok
3 mikrony złocenia – 3 lata
10 mikronów złocenia – 10 lat

Nie próbując polemizować z powyższą sugestią trzeba zauważyć, że osoby wykonujące swoje zajęcia przy blacie biurka stosunkowo szybko zauważały przetarcia powłoki w miejscu częstego styku bransolety z powierzchnią blatu.
Co też warto zauważyć, przy zegarkach bikolorowych (srebrzysto-złotawych) przy dobrym „schowaniu” powierzchni złoconych mogły być one w bardzo małym stopniu narażone na wytarcia.

Powłoki PVD

Popularność wykonywanie zegarków złoconych i bikolorowych wynikająca z trwałości powierzchni złoconych takich zegarków, zmieniła się drastycznie w chwili zastosowania specjalnego sposobu wykonywania powierzchni dekoracyjnych, za pomocą tak zwanej metody PVD.

Nie wchodząc w techniczne szczegóły przebiegu procesu w metodzie PVD warto wiedzieć, że wybrany kolor (różnobarwne złoto i inna, czasami finezyjne kolory) uzyskiwany jest poprzez bombardowanie powierzchni koperty cząsteczkami posiadającymi oczekiwane zabarwienie. Przykładowo dla elementów złoconych w kolorze żółtym takimi cząsteczkami jest azotek tytanu. Po wykonaniu zabiegu bombardowania azotkiem tytanu następuje proces złocenia bardzo cienką warstwą złota.

Bombardowanie powierzchni koperty cząsteczkami powoduje wbicie się tych cząstek w jej głąb, a co za tym idzie „schowanie” tych „pigmentów” barwy poniżej powierzchni. Dodatkowym naturalnym zjawiskiem wynikającym z bombardowania powierzchni jest jej utwardzenie.

Zegarek na prezent

Tak więc w wyniku pokrywania powierzchni powłoką PVD otrzymujemy trwały kolor na utwardzonej powierzchni koperty.
Każdy taki zegarek doskonale nadaje się jako prezent dla ukochanej osoby, czy też jako forma podziękowania.
Wiadomo że przez wiele kolejnych lat będzie prezentował się znakomicie na każdym nadgarstku.

Zegarek złocony marki Balticus
Zegarek złocony marki Balticus

Warto zauważyć, że pięknie wykonane zegarki w kopertach złoconych zaoferowała ostatnio polska marka Balticus.

Wartość użytkowa zegarków złoconych

Metoda PVD jest na tyle tania i na tyle trwała, że tak dla tradycyjnych zegarków szwajcarskich jak i dla zegarków modowych nie próbuje się wykonywać innych rodzajów powierzchni dekoracyjnych.

Metoda ta nie zabezpiecza oczywiście przez widocznymi śladami zużycia, szczególnie dla powierzchni mocno zarażonych na ścieranie (choćby w teście biurka), ale  daje bardzo zadowalające efekty, a ślady zużycia są tylko lekko widoczne.

Biorąc powyższe pod uwagę, planując zakup zegarka dla pani nie musimy się już kierować wskazaniem, że złocone elementy koperty zegarka szybko się wycierają i zegarek traci swoją atrakcyjność. Dzisiaj możemy mieć pewność, że złocenie jest wykonane dobrze.

 Władysław Meller