Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary. Tego zegarka nie można przegapić!

Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary

Z okazji 60. lecia zdefiniowania przez markę Certina wymogów wytrzymałościowych dla swoich zegarków poprzez przyjęcie Systemu DS (Double Security) i wprowadzenia na rynek pierwszych wyrobów spełniających kryteria nim wyznaczane, ta szwajcarska firma zaprezentowała specjalnie na tę okazję wykonany zegarek.
Jest nim model Certina DS -1 Big Date 60th Anniversary oferowany w edycji specjalnej upamiętniającej tę rocznicę.

W swoim aktualnym przekazie informacyjnym marka Certina nieprzypadkowo odwołuje się do wprowadzonych już 60 lat temu uwarunkowań jakościowych, określonych przez DS. System. Tak w ocenie marki, jak i miłośników zegarków, jest to swego rodzaju kamień milowy na drodze jej rozwoju i wyznacznik, który umożliwił jej wypracowanie i utrzymanie wysokiej pozycji na zegarkowym rynku. Dzięki niemu zegarki Certina sprawdzały się tak w głębiach oceanu, jak i na himalajskich szczytach.

Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary
Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary

DS System

Zdefiniowany w 1959 roku System DS przez kolejne lata podlegał oczywiście bieżącym aktualizacjom wynikającym z wprowadzania do branży kolejnych zegarmistrzowskich innowacji.
Dowodem tych zmian jest choćby wygląd współczesnych zegarków marki Certina, które nie wyróżniają się wcale specjalną masywnością jak to było w początkach funkcjonowania Systemu DS. Także ten nowy, jubileuszowy model, choć wygląda na klasyczny, garniturowy wyrób, spełnia jednoznaczne wskazania Systemu DS.
Wymogami tegoż systemu są: wytrzymała koperta ze sztywnym wieczkiem, szafirowe szkło i zapewniająca podwyższoną w stosunku do standardów szczelność koronki naciągowej.

Te niezbędna dla spełnienia kryterium DS parametry wykonania obudowy zegarka znajdziemy także dla nowego, jubileuszowego wyrobu marki Certina. Dzięki takim parametrom technicznym, ale także dzięki atrakcyjnemu wyglądowi model DS-1 Big Date 60th Anniversary z pewnością zyska sobie wielu sympatyków I trafi na nadgarstki wielu miłośników zegarków.

W tym wyrobie mamy do czynienia ze stalową kopertą z zakręcanym deklem, a odpowiednią szczelność koronki zapewniają, już od lat stosowane, zestawy podwójnych uszczelek. Zegarek DS-1 Big Date 60th Anniversary wskazując perfekcyjnie czas i zachowując sportowy charakter. Może być także wyznacznikiem elegancji. Koperta o średnicy 41 milimetrów jest wyrazista, a jej powierzchnie są doskonale wykończone. Łączy ona w sobie wytrzymałość i finezję. Potwierdzeniem tej ostatniej sugestii na pewno może być delikatna ramka szkła, oraz wyprofilowane uszy koperty. Ich powierzchnie czołowe delikatnie schodzą się do wewnątrz przestrzeni miedzy uszami, zapewniając równocześnie wysoki komfort użytkowania zegarka.

Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary
Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary

Tarcza

W tym zegarku, to jednak tarcza gra pierwsze skrzypce i to ona powoduje, że oglądający katalogi marki Certina, czy sklepowe witryny zwrócą uwagę na ten wyjątkowy zegarek.

Zielona – nietypowa dla zegarków i ze względu na logotyp marki Certina – charakterystyczna dla tej właśnie firmy tarcza, jest dodatkowo ciekawie wykonana. Jest podobnie jak stare tarcze wypukła i posiada różne natężenie barwy. Ten spotykany ostatnio w zegarkowej branży zabieg zastosowania wariacji koloru nazywany jest „fume” („wędzony”), gdyż w zależności od miejsca na tarczy, podobnie jak w efekcie wędzenia mamy rozłożone na tarczy różne nasycenie barwnika. 

Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary
Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary

Niesamowity kolor tarczy doskonale podkreślony jest poprzez zastosowane indeksy godzinowe. Są one ciekawie fasetowane, co w połączeniu z jedynym „diamentowym” indeksem na godzinie szóstej podkreśla elegancję wyrobu. Wskazanie datownika – znane jako wskazanie panoramiczne jest bardzo czytelne dzięki dużemu, podwójnemu oknu. Jest ono umieszczone na godzinie 6.
Korekta kalendarza – bardzo prosta w wykonaniu (za pomocą koronki naciągowej) odbywa się poprzez skokową zmianę wskazań. Takie rozwiązanie potwierdza ogólną wysoką jakość wykonania tego nowego modelu.

Elementy tarczy

Umieszczone na tarczy napisy dodatkowo podkreślają wysoką jakość wykonania zegarka. Oprócz tradycyjnego logo Certina, które doskonale wyróżnia się na zielonym tle, nad oknami wielkiego datownika umieszczony został znak „DS-1”. Poniżej pojawiają się napisy potwierdzające szczególność tegoż zegarka: „Powermatic 80” i „Special Edition”.

Wieczko

Na wieczku zegarka znajdziemy polerowane elementy: napis wskazujący „60. rocznicę” i motyw z logotypu marki. W ciekawy sposób umieszono tutaj także napisy: „DOUBLE SECURITY” i „ANNIVERSARY”.  Łącznie te elementy sprawiają, że wygląd wieczka zegarka może być odbierany bardzo pozytywnie.

Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary
Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary

Bransoleta

Siatkowa bransoleta typu Milanese zapewnia tak nutkę finezji, jak i elegancji. Dzięki składanej klamrze motylkowej ze stali nierdzewnej, jest ona także niezwykle wygodna i funkcjonalna w użytkowaniu.

Mechanizm

W mechanizmie zegarka DS-1 Big Date 60th Anniversary marki z Biel, znajdziemy też  najnowsze rozwiązania techniczne. Są to wyjątkowe konstrukcje inżynierów ze Swatch Group. Jednym z nich jest na pewno mechaniczny mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny Powermatic 80, który zapewnia 80. godzinną rezerwę chodu. Taka własność jest przydatna tak w życiu codziennym, jak i na ewentualne długie wyprawy.
Podnoszącym jakość i wygodę użytkowania tego mechanizmu jest innowacyjny materiał użyty do wykonania włosa balansu – Nivachron. Certina jest jedną z pierwszych marek w Swatch Group, które skorzystały z tego nowego stopu, wykorzystując jego właściwości paramagnetyczne. Dodatkowo obecność tytanu jako bazy stopu Nivachron zapewnia ekstremalną odporność na wstrząsy i zmiany temperatury. Dzięki takim własnościom mechanizmu marka może jeszcze lepiej i z dumą eksponować swoje motto „Na mnie możesz liczyć!”

Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary
Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary

Podsumowując powyższe stwierdzenia trzeba pochwalić markę Certina. Możemy też powiedzieć, że poprzez edycją tego specjalnego zegarka DS-1 Big Date, Certina dostarcza na rynek bardzo wysokiej klasy produkt. Co ważne, dzieje się tak przy bardzo atrakcyjnej jego cenie.

Nasza oferta zegarków Certina na stronie sklepu internetowego.

Władysław Meller