Co to jest szkło szafirowe? Wyjaśnia redakcja magazynu Tissot

Potencjalni kupujący zegarki chętnie wybierają te, które posiadają szafirowe szkła.
Dzieje się tak szczególnie po przykazanych przez sprzedawców informacji promujących zegarki z takimi szkiełkami.
To bardzo ważna informacja i dobra droga do osiągnięcia sukcesu sprzedażowego, ale poza zaletami objawiającymi się wyższym parametrami użytkowymi, warto też wiedzieć więcej o szafirach syntetycznych z których wykonuje się szkła do zegarków.

Zaczynamy

„Co to jest szafir?” – tak zatytułowane jest opracowanie przedstawione w magazynie marki Tissot, który można odebrać w naszym salonie. Można też zażyczyć sobie wysyłkę tegoż magazynu przy okazji dowolnych zakupów w naszym sklepie internetowym.

Magazyn marki TISSOT
Magazyn marki TISSOT

Oczywiście w magazynie znajdziemy wiele ciekawych informacji z życia znanego producenta zegarków – firmy Tissot. Jest on podzielony na część „męską” i „damską”, co na pewno systematyzuje znajdujące się w nim opracowania o różnych aspektach aktywności firmy Tissot. Zdjęcia wybranych stron z tegoż magazynu ilustrują też niniejsze opracowanie.
Wracając do meritum, to… nas jednak interesują wiadomości o szkłach szafirowych, więc zaczynamy…

Redakcja magazynu firmy Tissot przedstawia…

Prawdopodobnie każdy z nas zna minerał o nazwie szafir, który jest jednym z czterech cennych kamieni szlachetnych. Pozostałe trzy z nich to: diamenty, rubiny i szmaragdy. Syntetyczne szafiry, używane w zegarkach, są dokładnie takie same, jak naturalne szafiry, tylko… bez niedoskonałości jakim są obdarzone wytwory natury.

Magazyn marki TISSOT
Magazyn marki TISSOT

W rzeczywistości to niedoskonałości nadają szafirowi jego kolory. Syntetyczny szafir jest absolutnie bezbarwny i całkowicie przeźroczysty.
Szafir jest jednym z najtwardszych minerałów jaki można znaleźć na powierzchni ziemi i dzięki tej jego własności jest on wyjątkowo odporny na zarysowania. Szafiry są na tyle twarde (2000 w skali Vickersa), że porysują je tylko inne szafiry, diamenty lub bardzo egzotyczne metale. Ponadto właściwości optyczne kryształu szafiru są fantastyczne. Te własności czynią szafir idealnym materiałem na szkło koperty umieszczone ponad tarczą zegarka.

Magazyn marki TISSOT
Magazyn marki TISSOT

Trochę historii

Najbardziej wrażliwą – narażoną na zniszczenia częścią zegarka jest tarcza z wskazówkami pokazującymi aktualny czas. W przeszłości niektóre tarcze zegarków były chronione metalowymi osłonami, plastikiem i szkłem mineralnym. Metalowe osłony były skuteczne, ale nie można było odczytać czasu bez otwarcia pokrywy, co nie jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Plastik i szkło mineralne działały dobrze, ale stosunkowo łatwo można było je zarysować, więc z czasem zegarki na powierzchni szkieł gromadziły ślady wielu otarć. Takie „blizny na ciele wojownika” utrudniały odczyt czasu.

Syntetyczne szkła szafirowe były używane już w latach 30. XX wieku, ale dopiero niedawno, w ciągu ostatnich dziesięciu do dwudziestu lat, szkła szafirowe stały się de facto standardem w luksusowych zegarkach. Większość dzisiejszych zegarków Tissot, w tym ten pokazany na ilustracji tytułowej – kwarcowy Tissot Seastar Chrono jest obdarzony szkłem szafirowym.

Magazyn marki TISSOT
Magazyn marki TISSOT

Tworzenie szafiru

Co może być niespodzianką syntetyczne szafiry nie są wytwarzane, lecz „hodowane”. Syntetyczny szafir powstaje ze stopienia tlenków i wodorotlenków glinu (szafir to po prostu trójtlenek glinu – Al2O3) pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Na srebrnych drutach zawiesza się zarodki, które zaczynają rosnąć czerpiąc składniki z rozpuszczonego roztworu. Rosną one w kształt lodowego sopla, lub płytki, aż do chwili wyczerpania się składnika podstawowego – tlenków i wodorotlenków glinu.
Po wytworzeniu się surowego syntetycznego kryształu do pożądanego kształtu i grubości, można go ciąć laserem lub narzędziami z końcówkami diamentowymi.

Producent syntetycznego szafiru - firma JuroPol
Producent syntetycznego szafiru – firma JuroPol

To jednak nie jest jedyna trudność, bo nie wszystkie szkła do zegarków są płaskie i okrągłe. Bywają też choćby szkła sferyczne, czy ze specjalnymi krawędziami, a także o finezyjnych kształtach.

Szkło szafirowe

Uzyskane w wyniku procesu hydrotermalnego elementy są cięte na płytki szafiru, a następnie są polerowane, tak aby były idealnie przezroczyste. Po zakończeniu tego etapu w procesie napylania dodaje  się powłokę antyrefleksyjną. W linii zegarków T-Touch Tissot dodatkowo drobne kawałki metalu są osadzane jako wzór na szkle szafirowym, dzięki czemu możliwy jest dostęp do wielu funkcji zegarka za pomocą dotyku. Następny, końcowy proces obróbki szkła sprawia, że ​​ten metalowy wzór jest niewidoczny.

Comadur, część grupy Swatch i dostawca szkieł szafirowych dla zegarków marki Tissot, produkuje wszystkie szkła szafirowe jakie są używane w zegarkach tej marki.

Władysław Meller
na podstawie publikacji marki Tissot