Atlantic Moonphase Automatic Chronograph – wyjątkowy zegarek w ofercie szwajcarskiej marki z Bettlach!

W naszym salonie odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach, od niedawna goszczą doskonale znane na polskim rynku zegarki marki Atlantic. Od końca ubiegłego roku ta właśnie firma może też poszczycić się wyjątkowym modelem zegarka posiadającym między innymi tak zwany pełny kalendarz i stoper. Nie ukrywamy, że to właśnie ten niezwykły model zegarka zadecydował o rozpoczęciu naszej współpracy z firmą Atlantic. Jest to wyrób posiadający poszukiwane przez potencjalnych kupujących dodatkowe wskazania i możliwości użytkowe. Ten doskonale wykonany zegarek w kopercie w kolorze różowego złota nawiązuje do historycznego modelu marki, a swoim wyglądem zachwyca współczesnych miłośników zegarków.

Pochodzenie

Najnowszy model zegarka Atlantic to wyrób na który miłośnicy zegarków, a w szczególności fani marki czekali od dawna. Atlantic Moonphase Automatic Chronograph znany jest także jako Worldmaster Moonphase. Ten niezwykły zegarek powstał z inspiracji poszukiwanym przez kolekcjonerów antykwarycznym wyrobem tej marki – Atlantic Universal z 1956 roku. Ciekawostką jest także fakt, że kreację współczesnego wyrobu sprowokowała grupa miłośników marki i pasjonatów zegarmistrzostwa.

Tradycja i nowoczesność

Atlantic Universa

Model Atlantic Universal, którego swego rodzaju reedycją jest najnowszy model marki Atlantic o nazwie: Moonphase Automatic Chronograph, poza wskazaniem czasu posiadał także tak zwany pełny kalendarz, czyli wskazania fazy Księżyca, dnia miesiąca, dnia  tygodnia i nazwę miesiąca. Poza tym antykwaryczny zegarek posiadał także stoper i skalę telemetru.
Wszystkie te elementy znajdziemy także we współczesnym zegarku, a porównując wskazania dla obydwu modeli, możemy zauważyć, że nowy wyrób różni się zakresem pomiarowym stopera, co objawia się dodatkową mini tarczą umieszczoną na godzinie 12. W modelu Universal stoper mierzył odcinki czasu do 30 minut, a nowy zegarek może mierzyć odcinki czasu do 12 godzin. Niezależnie od tego, nowy zegarek posiada dodatkowe wskazania  dwudziestoczterogodzinne.

Atlantic Moonphase Automatic Chronograph

Takie zmiany i nowości to oczywiście nie kwestia „widzimisię” projektantów nowego zegarka, a przede wszystkim możliwości oferowanych na rynku i dostępnych cenowo mechanizmów zegarkowych.
Zastosowanie mechanizmu Valjoux 7751 umożliwiło wykonanie zegarka wyposażonego w  automatyczny naciąg sprężyny, o czym, przy obecności stopera nie mogło być mowy ponad sześćdziesiąt lat temu. Powszechnie wiadomo, że pierwszy mechanizm posiadający równocześnie stoper i automatyczny naciąg pojawił się dopiero w 1969 roku.
Dzięki takiemu wyborowi mechanizmu, nowy model marki Atlantic, mimo że jest obecnie najdroższym w ofercie tego szwajcarskiego producenta, spełnia wymogi marki w aspekcie poprawnego stosunku ceny wyrobu do jego jakości. Równocześnie tylko nieznacznie odbiega on od przedziału cenowego w jakim operuje zegarkowa marka Atlantic.!

Doskonałość klasyki

Co ciekawe, mimo współczesnej kreacji, koperta jest jednak nieznacznie mniejsza niż dla większości aktualnie produkowanych nowych zegarkach ze stoperem i ma ona 42 milimetry średnicy. Jest pokryta powłoką dekoracyjną wykonaną w technice PVD w kolorze różowego złota. Wysoki połysk powierzchni i kolor złocenia są oczywiście nawiązaniem do modelu antykwarycznego, ale równocześnie podkreślają prestiżowość współczesnego wyrobu.
Opisując kopertę tego zegarka nie można nie zwrócić uwagi na charakterystyczne: przyciski i koronkę zegarka. Tak przyciski jak i koronka są wierną kopią tych użytych w zegarku antykwarycznym, co przy obecnych tendencjach wzorniczych zdecydowanie wyróżnia ten  model. Równocześnie, mimo „starej stylistyki” kształt przycisków i koronki nie wpływa w żaden negatywny sposób na utrzymanie wysokich parametrów użytkowych i ergonomię zegarka.

Wewnątrz zegarka znajduje się wspomniany mechanizm ETA Valjoux 7751, którego pracę można obserwować poprzez przeszklone wieczko koperty. Doskonale dobranym dopełnieniem wyglądu zegarka jest dobrze zrobiony pasek z najwyższej jakości naturalnej skóry.

Atlantic Moonphase Automatic Chronograph

Zachwycająca tarcza

Tarcza w omawianym modelu Atlantic Moonphase Automatic Chronograph nie tylko zachwyca doborem kolorów i kunsztem wykonania detali, ale także doskonałym rozplanowaniem mikrowskaźników i innych jej elementów. Warto zwrócić uwagę, że jej powierzchnia została zagospodarowana w bardzo przemyślany sposób, prawie nie odbiegając od tej w kultowym modelu z 1956 roku. Równocześnie tarcza współczesnego zegarka jest bardzo nowoczesna. Na jej obrzeżu zauważymy podziałkę z dniami miesiąca, a bliżej czarny okrąg z drobną podziałką minutową i sekundową.

Atlantic Moonphase Automatic Chronograph

Doskonałą decyzją projektantów było zachowanie przetłoczeń tarczy, tworzących okręg na którym znalazły się oznaczenia godzin. Te „kołowe pięciolinie” doskonale ożywiają ten najważniejszy element zegarka. Poniżej osi tarczy umieszczono wskazanie faz Księżyca.
Wspomniana skala telemetru wpleciona została w podziałkę minut/sekund, a łącznie ze stoperem, poprzez rejestrację odcinka czasu pomiędzy błyskiem i grzmotem, pozwala ona na ustalenie odległości obserwatora od danego zjawiska. Tego typu pomiar można przeprowadzić choćby dla wyładowań atmosferycznych, ale także dla wybuchów w trakcie ostrzału artyleryjskiego.

Atlantic Moonphase Automatic Chronograph

Wyjątkowe pudełko

Wskazanie, że zegarek jest jedyny w swoim rodzaju nie kończy się wcale tylko na opisie jego wyglądu. Warto podkreślić, że firma Atlantic zadbała także o inne, cenne detale. Elegancko wykonane drewniane pudełko z oknem pozwalającym na obserwację zegarka jest równocześnie rotomatem. Przy mechanicznym mechanizmie z tak liczną liczbą wskazań posiadanie tego rodzaju wyposażenia jest bardzo cenne. Używając rotomatu w czasie gdy zegarek nie jest noszony, właściciel zegarka, z jednej nie musi przejmować się nakręcaniem sprężyny napędowej, a z drugiej nie musi mieć obaw, że straci aktualność wskazań, a co za tym idzie nie będzie zmuszony do ich każdorazowego ustawiania.

Limitacja

Zegarek został wyprodukowany w limitowanej liczbie egzemplarzy wynoszącej 188 sztuk. Każdy egzemplarz posiada swój indywidualny numer. Krzysztof Hołowczyc – znany ambasador marki Atlantic tradycyjnie otrzymał zegarek z liczbą 7 w numerze, czyli zegarek numer 7.

Atlantic Moonphase Automatic Chronograph

Wyjątkowa współpraca

Zegarki Atlantic dzięki swojej długiej obecności i doskonałej rozpoznawalności na rynku w Polsce posiadają także szerokie grono swoich miłośników. Ten najnowszy – Atlantic Moonphase Automatic Chronograph kierowany właśnie do takich osób, powstawał we współpracy z pasjonatami marki, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym.

Władysław Meller
na podstawie materiałów prasowych marki Atlantic