Zegarki w stylu vintage firmy Longines

Zegarki w stylu vintage firmy Longines

Właśnie w tych dniach marka Longines podała informacje o „tchnięciu nowego życia w swój wojskowy model z 1938 roku”.
Jest to równocześnie forma zapowiedzi pojawienia się na rynku nowego zegarka z rodziny Heritage Military 1938.
W ten sposób, już niedługo w kolekcji Longines Heritage pojawi się nowy zegarek.

Jako że w ofercie naszego sklepu posiadamy także inne modele firmy Longines wykonane w styli vintage, to obok Heritage Military 1938,poniżej  opisujemy także dwa z tych, które aktualnie znajdziemy na naszej sklepowej półce.

Longines Heritage Military 1938
Longines Heritage Military 1938

Premierowy Longines Heritage Military 1938

Longines Heritage Military ma prostą i czytelną, matową, utrzymaną w kolorze czarnym tarczę.
Na niej znajdziemy jedenaście kremowych cyfr arabskich, a w miejscu godziny 6. umieszczono subtarczę sekundnika.
Duże, ażurowane, prostokątne wskazówki (typu baton) są wypełnione substancją Super-LumiNova® w odcieniu „light old radium” (kremowo-beżowym). Są one bardzo kontrastowe w stosunku do koloru tarczy, a sprawdzą się doskonale przy potrzebie odczytu wskazań przy słabym oświetleniu, półmroku lub ciemności.

Wskazówka i tarcza małego sekundnika znajdują się na godzinie 6. Podziałka tarczy jest wykonana w formie torowiska,  a oznaczenia dziesięciosekundowe są naniesione promieniście w formie cyfr arabskich. Dodatkowe odcinki pięciosekundowe wyróżniono znacznikami, które powstały z wydłużenia podziałki torowiska.
Wszystkie elementy mini tarczy sekundnika zostały wykonane farbą luminescencyjną o której własnościach wspomniano powyżej.

Longines Heritage Military 1938
Longines Heritage Military 1938

Dekoracyjny kształt koperty o średnicy 43 milimetry nawiązuje do lat 30. i 40. XX wieku. Ta z pozoru skromna obudowa oferuje atrakcyjne, estetycznie wykonane detale. Obróbka powierzchniowa i fazowany pierścień lunety na pewno skupią uwagę oglądającego, a bardzo ciekawie – w kształcie skorupy jeżowca wykonana jest koronka zegarka. Jej rowkowane wykończenie ułatwia nakręcanie sprężyny i korektę wskazań.

Nabywca zegarka w komplecie otrzymuje dwa paski. Jeden wykonany jest z postarzanej skóry w antracytowym odcieniu, a drugi w kolorze koniaku, w stylu NATO. Dołączone przez producenta narzędzie ułatwia ich wymianę w przypadku chęci dokonania tej czynności przez samego właściciela.

Ten bardzo atrakcyjny zegarek z mechanizmem o ręcznym naciągu sprężyny, powstanie w limitowanej i numerowanej edycji 1938 egzemplarzy.

Longines Heritage 1918 – L2.809.4.23.2

Longines Heritage 1918
Longines Heritage 1918

Można być pewnym, że zegarek Longines Heritage 1918 już przy pierwszym jego oglądaniu, nawet laicy zaliczą go do grupy wyrobów vintage. Jednoznacznym wskazaniem do takiej oceny jest sposób wykonania tarczy – lakierowanie na wzór starych tarcz porcelanowych, kształt i kolor oznaczeń podziałki, rodzaj użytych wskazówek. Nawiązaniem do przeszłości są jest także sposób wykonania elementów mocujących kopertę z paskiem, a nawet kolor użytego paska – miodowy.

Longines Heritage 1918
Longines Heritage 1918

Taki krok marki Longines jest w pełni uzasadniony dla zegarków, które nawiązują do modeli z jej przeszłości. W długiej historii firmy Longines użytkownicy zegarków byli świadkami narodzin wielu legendarnych modeli noszonych przez pokolenia. Dziś marka może i lubi sięgać po takie historyczne modele, jako po źródło inspiracji dla stale rozbudowywanej kolekcji Heritage.
Model Longines Heritage 1918 ze względu na wspomniany, używany tylko dawno temu sposób łączenia koperty z paskiem ma wyrafinowaną stylistykę koperty. Bardzo ciekawie – w zarysie muszli jeżowca, ale z wystającym „kominkiem” wykonano także koronkę zegarka, która doskonale pasuje do koperty.

Longines Heritage 1918
Longines Heritage 1918

Na tarczy obok wspomnianych charakterystycznych cyfr arabskich, znalazły się: torowisko z podziałką minut, subtarcza małego sekundnika, oraz wskazania kalendarza.
Okno kalendarza wydaje się trochę zaburzać symbiozę subtarczy sekundnika i oznaczenia godziny 6., ale umieszczenie go w osi pionowej zegarka łagodzi ten dysonans. Z drugiej strony jest to bardzo przydatne wskazanie.
Ciekawym akcentem jest kolor wskazówek. Stal w niebieskim odcieniu dla ażurowanych i wypełnionych masą luminescencyjną wskazówek łącznie wyróżnia je na tle błyszczącej tarczy pokrytej białym lakierem.

Longines Heritage 1918

Wymieniony powyżej pasek ze skóry aligatora w miodowym kolorze, harmonijnie koresponduje z dominującą na tarczy barwą substancji luminescencyjnej.
Koperta tego zegarka ma średnicę 41 milimetrów. Na jej deklu znalazło się wygrawerowane, historyczne logo marki Longines.
Zegarek Longines Heritage 1918 posiada mechaniczny mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny.

Longines Heritage Technical Milestones L2.775.4.23.3

Longines Heritage Technical Milestones
Longines Heritage Technical Milestones

Zegarek Longines Heritage Technical Milestones zaciekawia obecnością dodatkowego wyposażenia – stopera. To wrażenie jest spotęgowane brakiem tradycyjnych, wystających z koperty  przycisków, a także układem mikrowskaźników na tarczy. Do tego  zegarek zachwyca, odwołującym się do przeszłości doborem kolorystycznym elementów wskazań – białej, lakierowanej tarczy i czerwonej dwunastki w zestawie z pozostałymi czarnymi znacznikami podziałki.

Longines Heritage Technical Milestones
Longines Heritage Technical Milestones

Niestandardowy sposób wykonania stopera, w którym mamy do czynienia tylko z jednym, znajdującym się w koronce przyciskiem, jest możliwa dzięki konstrukcji mechanizmu z użyciem koła kolumnowego.
W tym rozwiązaniu kolejność czynności pomiarowych wykonywanych z użyciem stopera jest z góry ustalona. Wprawdzie w tym systemie nie można łączyć mierzonych odcinków czasu, ale pomiar jest niezwykle wygodny.

Longines Heritage Technical Milestones
Longines Heritage Technical Milestones

Ciekawe jest także przeciwległe w stosunku do osi zegarka Longines Heritage Technical Milestones ustawienie dwóch mikrowskaźników. W zegarmistrzowskim języku nosi ono nazwę  noszące nazwę „Bi-complex”. W tym przypadku ustawienie wskaźników, z których ten znajdujący się na godzinie 9. wskazuje upływ sekund czasie bieżącego, a na 3. minuty odmierzane przez stoper,  jest poziome. Tradycyjnie dla zegarków ze stoperem centralna wskazówka sekundowa jest elementem stopera.

Longines Heritage Technical Milestones
Longines Heritage Technical Milestones

Na godzinie 6. zegarka Longines Heritage Technical Milestones znalazło się miejsce na okienko datownika.
Stalowe, barwione na granatowo, charakterystyczne wskazówki nawiązują do typu paryskiego, ale są zdecydowanie grubsze w stosunku do katalogowych, co zdecydowanie poprawia czytelność wskazań. Także kolorystyka wskazówek jest kolejnym odwołaniem do stylistyki zegarków vintage.
Utrzymana w tradycyjnym kształcie i profilu stalowa koperta ma średnicę 40 milimetrów. Wysokiej jakości pasek wykonany z egzotycznej skóry – aligatora.

Podsumowanie

W aktualnej ofercie swoich zegarków firma Longines stara się łączyć oryginalne piękno swoich najbardziej spektakularnych wyrobów z przeszłości z najbardziej zaawansowanymi, współczesnymi rozwiązaniami technicznymi w zegarmistrzostwie. Modele Heritage to swego rodzaju hołd dla pionierskiego ducha. który od zawsze stanowił inspirację dla projektantów marki Longines.

Zegarki marki towarzyszyły wielu odkrywcom w ich przygodach w powietrzu. na lądzie i pod powierzchnią morza. Wiele modeli z kolekcji Longines czerpie inspiracje z tamtych doświadczeń. Linia Heritage to świadectwo konsekwencji marki oraz niezmiennej zdolności do doceniania historii poprzez wyrafinowany styl i elegancję.

Władysław Meller