Junghans Meister Mega 058/4803.44 – pochwała firmy Junghans! Pochwała! Pochwała!

Junghans korekta radiowa wskazań

Dlaczego to niby tak bardzo chwalimy model Meister Mega i firmę Junghans?
– czy ta niemiecka marka ze Schrambergu na pewno na takie pochwały zasługuje?

Wiadomo, że to właśnie marka Junghans jako pierwsza na świecie, w roku 1990 wyprodukowała zegarek sterowany (korygowany) sygnałem radiowym, ale… to było już tak dawno temu.

Dokonania firmy Junghans

Kiedyś, już też jakiś czas temu specjalnie przygotowany na ten temat materiał opublikowaliśmy na naszej stronie internetowej: https://odczasudoczasu.pl/2019/03/junghans-kamienie-milowe-zegarkow-z-radiowa-korekta-wskazan/

W tym materiale jest już pokazany zegarek Junghans Meister Mega 058/4803.44, ale nie ma ani słowa o jego wyjątkowości. Dziś chcemy się nim zachwycić!

Zegarek Junghans Meister Mega 058/4803.44 zdecydowanie polecamy!

Zachwyty

Skąd więc taki zachwyt?
Czy ostatnia odsłona tego zegarka zasługuje na szczególne pochwały?
Patrząc na sam mechanizm można mieć wątpliwości. Cztery cewki widać na pierwszy rzut oka, a w zegarkach ze wskazówkami zwykle jest jedna.
W zegarkach ze stoperem bywa więcej, ale pamiętam, jak wychwalałem firmę ISA za konstrukcję mechanizmu ze stoperem z dwiema cewkami, a nie czterema (jak robi to firma ETA). Ilustracja obydwu mechanizmów poniżej.
„Mniej znaczy więcej” – czyli mniej cewek stwarza mniejsze niebezpieczeństwo uszkodzenia.
Czy cztery cewki, to lepiej niż jedna?
Po co komplikować to, co jest proste?

Zegarek Junghans Meister Mega 058/4803.44 zdecydowanie polecamy!

Jak się okazuje ten nowy mechanizm zegarka Junghans Meister Mega 058/4803.44 sterowanego (korygowanego) sygnałem radiowym, to coś wyjątkowego.
Po pierwsze, jest to własny projekt inżynierów z firmy Junghans.
Mechanizm jest w pełni wykonywany w Niemczech i składany w pracowni fabryki w samym Schrambergu!

– to wyrób manufakturowy!

Zegarek Junghans Meister Mega 058/4803.44 zdecydowanie polecamy!

Dlaczego są w nim aż cztery cewki?

Po pierwsze ta największa cewka, to nie silnik skokowy, a… antena odbiorcza wzorcowego sygnału radiowego.
Musi być duża, choć i tak jest miniaturowa porównując do pierwszych zegarków sterowanych radiem, czy to Junghansa – z anteną w pasku, czy Citizena, który miał anteną przez całe duże szkło!

Junghans nie przedstawił dokumentacji zegarka (to pewnie tajemnica), ale można z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tyle cewek?

Zegarek musi ustawić się do pozycji „zerowej” by zgrać cześć cyfrową (to co jest zarejestrowane w układzie scalanym) z analogową (ustawienie wskazówek).
Z takiego położenia zerowego wskazówki muszą, przy kontroli układu elektronicznego, przemieścić się na aktualne wskazania.

Zegarek Junghans Meister Mega 058/4803.44 zdecydowanie polecamy!

Jeśli wyobrazimy sobie, że wskazania zerowe, to godzina 00.00.00 w dniu 1 stycznia, to ile czasu zajmie przestawienie wskazówek tylko na aktualną datę – przykładowo 30 września?

Nawet zakładając, że zegarek jest przygotowany do przesuwu wskazówek wstecz, to ile razy będzie musiał obrócić się sekundnik zegarka przy takiej korekcie?
Przestawienie o 90 dni

Każdy dzień to 24 godziny
Każda godzina 60 minut
Każda minuta to jeden pełny obrót sekundnika
90 x 24 x 60 = 129 600
Sekundnik musiałby wykonać 129 600 obrotów.
Ile na taką czynność potrzeba czasu? Ile energii?

Wyjątkowa konstrukcja

To dla uniknięcia długotrwałego i wymagającego dużej ilości energii przestawiania wskazówek mamy w zegarku 3 silniki skokowe.

Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za przestawienie się na odpowiedni dzień kalendarza.  – Maksimum jest to 31 skoków, jeśli kalendarz w trakcie korekty przemieszcza się tylko w jednym kierunku i tylko 15 jeśli przemieszcza się w obydwu kierunkach.

Drugi silnik jest odpowiedzialny za poprawne ustawienie się wskazówek: minutowej i godzinowej
Niezależnie od aktualnego wskazania, jest to maksimum 23 obroty wskazówki minutowej

Trzeci silnik jest odpowiedzialny za ustawienie sekund – tutaj maksimum to niecały jeden obrót. Rozpoczęcie pracy mechanizmu następuje prawdopodobnie dla „zerowej sekundy”, ale musi być ona, niezależnie od pozostałych wskazówek, korygowana po odbiorze sygnału wzorcowego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, ustawienie się wskazań na aktualne następuje bardzo szybko.
Do tego każdy z silników działa niezależnie, więc w trakcie korekty, wskazania ustawiają się niezależnie od siebie (ostateczne położenie wskazówki minutowej musi być zsynchronizowane z sekundnikiem).
Ustawienie wskazań trwa bardzo krótko!

Zegarek Junghans Meister Mega 058/4803.44 zdecydowanie polecamy!

Zachwyt uzasadniony!

Myślę, że po powyższych wyjaśnieniach każdy miłośnik techniki, a w szczególności techniki zegarowej doceni tę nietypową i unikatową konstrukcję mechanizmu zegarków Junghans.

Warto zaznaczyć, że mechanizm odbiera sygnał ze różnych stacji nadawczych, więc korekta wskazań nastąpi tak w Europie, Ameryce Północnej, jak i w Azji.

Porównując z innymi zegarkami sterowanymi (korygowanymi) radiem widzimy, że ten model marki Junghans, w odróżnieniu od sportowego wyglądu większości tego typu wyrobów,  jest niezwykle atrakcyjnym wyrobem garniturowym.

Zegarek Junghans Meister Mega 058/4803.44 zdecydowanie polecamy!

Tak samo polecamy zegarki Junghans Max Bill Mega, bo on ma identyczny, tyle że niewidoczny mechanizm

Władysław Meller