MeisterSinger w Wilanowie
Niemiecka firma zegarkowa MeisterSinger swoją nazwę wywodzi od określenia osoby – XVI wiecznego mistrza śpiewu wyłanianego na konkursie śpiewaczym w Bawarii. Samą nazwę spopularyzował Ryszard Wagner, który jedną ze swoich oper nazwał „Die Meistersinger von Nurnberg” (Śpiewacy norymberscy).
Dziś nazwa MeisterSinger w pierwszym rzędzie wskazuje zegarkowego, niemieckiego producenta zegarków, który stylistykę wyglądu swoich produktów, czyli stosowanie pojedynczej wskazówki zaczerpnął z XVI wiecznych zegarów wieżowych.
Poza stałą szeroką ofertą zegarków firmy MeisterSinger obowiązującej w całym świecie, dla rynków lokalnych firma MeisterSinger przygotowuje specjalne dedykowane zegarki.
Specjalna edycja MeisterSinger z 2019 roku
Dziś chcemy zaprezentować wyjątkowy model, który jest specjalną edycją marki MeisterSinger z roku 2019 dla naszego rynku polskiego.
Tradycyjnie jak dla zegarków MeisterSinger, model ten posiada okrągłą kopertę zwykle wykonywaną ze stali szlachetnej, z charakterystyczną dość delikatną ramką. W tym wypadku mamy ciemnogranatową tarczę z białymi znacznikami godzin i minut, oraz cyfrowymi, zawsze dwucyfrowymi oznaczeniami godzin. Wskazanie kalendarza znajduje się tuż nad godziną 6. i jest zaakcentowane złotawą ramką dla otworu w tarczy – okienka datownika.
Wskazaniem edycji limitowanej jest delikatny napis „Edition” powyżej okienka kalendarza oraz specjalne elementy widoczne od strony dekla.
To właśnie od strony dekla znalazły się ważne dla noszącego zegarek wyróżniki tego modelu. Są nimi:
Polskojęzyczny grawer na deklu informujący iż zegarek jest limitowany: „LIMITOWANA EDYCJA XX/10”, gdzie w miejscu znaków „XX” jest numer kolejny egzemplarza z limitacji, a na przeciwległej w stosunku do oznaczenia marki zegarka – MEISTERSINGER stronie dekla, znalazł się napis: „Polska”
Naniesiony na szklanym oknie dekla kontur mapy Polski z zaznaczeniem logotypem marki MeisterSinger czterech kluczowych miast: Gdańska, Poznania, Wrocławia i Warszawy.
Wyróżnienia dostąpiły te miasta, w których znajdziemy szeroko znane zegary wieżowe, w tym te z jedną wskazówką i te w których dystrybutor przewidywał obecność sklepów oferujących zegarki marki MeisterSinger.
Zegar w Pałacu w Wilanowie
Dla naszego salonu Od Czasu do Czasu oferującego wyroby marki MeisterSinger, ten najbliższy, a równocześnie doskonale szeroko znany i piękny zegar z jedną wskazówką, znajduje się na wieży południowej Pałacu w Wilanowie.
-
Produkt w promocjiMeisterSinger POLAND EDITION 2019 ED-C19L-POLOriginal price was: 8 260 zł.5 782 złCurrent price is: 5 782 zł.
-
MeisterSinger POLAND EDITION 2020 ED-C20-POL8 290 zł
Z tego powodu, to właśnie o tym zegarze chcemy kilka słów napisać i dobrze go przedstawić. Niestety trudno jest o tej porze roku, samodzielnie zrobić dobre zdjęcia Pałacu w Wilanowie, czy też samego zegara.
Na szczęście nawet zimą potrafi na chwilę zaświecić słońce.
Na szczęście zdjęcia zegara wilanowskiego i jego mechanizmu są dostępne w książce: „Zegary w zbiorach wilanowskich”.
Zegar wilanowski powstał w około 1685 roku, a więc w czasach, gdy gospodarzem Wilanowa był jeden z największych królów Polski – Jan III Sobieski.
Wprawdzie jego pierwszego mechanizmu nie znajdziemy na wieży pałacowej – został z niej zdjęty w roku 1960 i zastąpiony zegarem elektronicznym, ale na szczęście jest kompletny i sprawny. Przez długi czas był nawet eksponowany w salach pałacowych. Dziś przechowywany jest w magazynie muzealnym pałacu.
Jest to mechanizm typu klatkowego wykonany z kutych płaskowników łączonych na kliny. Koła i dźwignie mechanizmu są łożyskowane w pionowych płaskownikach. Posiada on wychwyt hakowy i napęd obciążnikowy.
Co ciekawe mechanizm ten nigdy nie posiadał przekładni wskazań – jest to możliwe właśnie dzięki wskazywaniu aktualnego czasu za pomocą tylko jednej wskazówki!
Mechanizm zegara wilanowskiego jest przykładem jednego z najstarszych kompletnych mechanizmów wahadłowych.
W tym miejscu warto przypomnieć, że jako pierwsze zegary wahadłowe znane są następujące dzieła:
Vincezo Galilei zbudował zegar wahadłowy według szkiców wykonanych przez jego ojca Galileo w roku 1649.
Christian Huygens (1629 – 1695) zbudował pierwszy zegar wahadłowy na podstawie opracowanej przez siebie teorii wahadła w roku 1657.
Powyższa informacja jest potwierdzeniem wartości mechanizmu zegara wilanowskiego zbudowanego niewiele lat później
O niezwykłej urodzie zegarów jednowskazówkowych, o niezwykłej ich wartości przypomina marka MeisterSinger także poprzez edycję zegarków dedykowanych dla konkretnych miast i regionów.
Władysław Meller
Dla wykonania zdjęć przedstawiających zegarek MeisterSinger Poland Edition 2019, użyto książki „Zegary w zbiorach wilanowskich” z roku 2000.