1 2

Zegarki MeisterSinger

Zegarki MeisterSinger, to przykład młodej niemieckiej firmy z branży, która jest potwierdzeniem, że nie wszystkie prestiżowe marki zegarkowe muszą pochodzić ze Szwajcarii – z kraju Helvetów.

MeisterSinger doskonale łamie te stereotypy.

Marka w swoich wyrobach łamie też stereotypowy, system wskazań czasu, powracając do pierwszych zegarów mechanicznych, które posiadały tylko jedną wskazówkę.

MeisterSinger to „jednowskazówkowiec” – zegarki MeisterSinger to „jednowskazówkowe” spojrzenie na świat.

W ten sposób marka MeisterSinger udowadnia, że czytelny układ wskazań z jedną tylko wskazówką – wskazówką godzinową jest wystarczający dla orientacji o czasie bieżącym.

Linie wzornicze i modele w ofercie firmy Zegarków MeisterSinger:

 

Circularis:
Circularis, Circularic Automatic , Circularis Power Reserve

 

Classic:
No.01, No.02, No.03, Pangaea

 

Classic Plus:
Perigraph, Pangaea Day Date, Adhaesio, Salthora Meta Transparent, Salthora Meta, Salthora Meta X, Singulator

 

Form and Style:
Urban, Phanero, Neo Plus, Neo, Neo Q

Kilka słów o historii marki Zegarków MeisterSinger

Pochodzenie nazwy MeisterSinger

Meistersinger (mistrz śpiewu) – taką nietypową dla branży nazwę posiadają zegarki produkowane w portowym rejonie miejscowości Muenster w Niemczech. MeiStersinger jest dobrze znanym określeniem, ale tylko w kręgach miłośników muzyki poważnej. Zostało ono spopularyzowane przez Ryszarda Wagnera, który swoją operę nazwał „Die Meistersinger von Nurnberg” (Śpiewacy norymberscy), a jej zamysł wywodzi się z konkursów śpiewaczych, odbywających się na południu Bawarii w XVI wieku.

To właśnie zwycięzca tych zawodów otrzymywał tytuł Meistersinger.

Firma zegarmistrzowska

Firma Meistersinger już od roku 2001 produkuje zegarki, a jej nazwa nie jest jedynym elementem, którym twórca firmy – Manfred Brassler nawiązuje do świata muzyki. W logotypie producenta, powyżej nazwy znajduje się także znak muzyczny – fermata (korona), który naniesiony na pięciolinię przedłuża czas trwania przypisanego jej znaku muzycznego.

Dla zegarków MeisterSinger znak ten jest dodatkowym akcentem podkreślającym znaczenie tej właśnie marki. Do muzyki, w szczególności nawiązują też pierwsze modele kreowane przez Manfreda Brassler – biała tarcza i czarne napisy – czystość i jednoznaczność podobna do nutowego zapisu.

Przechodząc już do branży zegarkowej, na pewno każdy się zgodzi, że firma Meistersinger jest swego rodzaju mistrzem zegarkowej stylistyki i marką z jednoznacznie rozpoznawalnymi wyrobami.

Dla prezentacji aktualnego czasu, jej zegarki MeisterSinger – nawet te ostatnie – wymagające prezentacji większej ilości wskazań, używają tylko jednej wskazówki. Pierwszy model opatrzony logiem Meistersinger, który zaskoczył swoim wyglądem cały zegarkowy świat on=bok tejże pojedynczej wskazówki posiadał także mechanizm z manualnym naciągiem sprężyny.

Charakterystycznym wyróżnikiem zegarka była nie tylko ta właśnie pojedyncza wskazówka, ale i cała grafika tarczy. Przejrzystość i prostota, niezwykle czytelna kolorystyka, pięciominutowa działka elementarna, podkreślone długością znacznika kwadranse i dwucyfrowe oznaczenia godzinowe – to cechy definiujące stylistykę tarczy. Co jest w tym najbardziej zaskakujące, to to, że dwucyfrowe są oznaczenia nawet dla godzin w zakresie 1 – 9, dla których producent wprowadził z przodu cyfrę zero.

Tą najlepiej wyróżniającą markę cechą jest jednak wskazywanie czasu za pomocą jednej wskazówki. Jest ona zupełnie prosta i przypomina raczej te, spotykane w różnego rodzaju urządzeniach pomiarowych, a z branży zegarkowej znane z niektórych analogowych – mechanicznych stoperów.

Te charakterystyczne cechy zegarków Meistersinger znajdziemy w każdym z kolejnych modeli, choć oczywiście, każdy posiada też swoje własne, wyróżniające go elementy.

W swoim przekazie dotyczącym filozofii marki, zegarki MeisterSinger i Manfred Brassler zwracają uwagę, że jednowskazówkowe zegary były protoplastą dla dzisiejszego układu wskazań i królowały wśród nas do XVIII wieku. Pomijając kwestie techniczne takiej konstrukcji, musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w tamtych czasach czas mierzono i wymagano informacji o nim, ze zdecydowanie mniejszą dokładnością. Dziś, na co dzień każdy z nas posługuje się, a przynajmniej ma takie możliwości, czasomierzem ze wskazaniem godzin minut i sekund, a regularnie mamy do czynienia z pomiarami, w których decydujące są znikome części tych najmniejszych.

Z drugiej strony wróciły do łask zegarki mechaniczne, mierzące upływ czasu z mniejszą niż popularne zegarki elektroniczne dokładnością, a odczyt aktualnych wskazań jest zwykle tylko pobieżnym „rzutem oka”. Dowodem tak przyjmowanej – użytkowej funkcji zegarka jest diametralna przewaga zegarków z odczytem analogowym (wskazówkowym) nad zegarkami cyfrowymi.

W takiej sytuacji, czytelna, jedna wskazówka zegarków MeisterSinger informująca o upływie czasu jest o tyle pewniejszą, że nie można pomylić wskazania minut i godzin, a stosunkowo dokładny pomiar można uzyskać tylko trochę lepiej analizując jej położenie.

Przyjmując powyższe argumenty, widzimy że produkty marki Meistersinger nie są wcale zegarkami przeznaczonymi tylko dla powiększania kolekcji miłośników zegarków o kolejne ilustrujące unikatowe rozwiązania przykłady czasomierzy, ale jako klasyczny produkt użytkowy, kierowany jest do szerokiego grona potencjalnych nabywców. Z tego powodu warto przedstawiać ogólną charakterystykę kolekcji tejże marki.

Linie wzornicze i modele zegarków w kolekcji Zegarków MeisterSinger

Prawie wszystkie modele w aktualnej ofercie marki Meistersinger posiadają oczywiście tylko jedną wskazówkę, ale jak się okazuje poza tymi, które za jej pomocą wskazują tylko aktualny czas, są też wzory przekazujące dodatkowe informacje (data, dzień tygodnia), jak i wskazanie w formie cyfrowej godzin i za pomocą wskazówki minut.

Zegarkami, które za pomocą jednej wskazówki prezentują tylko aktualny czas z dokładnością działki elementarnej wynoszącą pięć minut są linie: No.01, No.02, No.03, Panagea i Circularis.

Zegarki Perigraph poprzez obrót wewnętrznego dysku tarczy, tą samą jedyną wskazówką zegarka prezentują aktualny dzień miesiąca.

Zegarki Panagea Day Date w identyczny do linii Perigraph sposób, prezentują dzień miesiąca i dzień tygodnia.

Zegarki Adhesio posiadają datownik, oraz wskazanie drugiej strefy czasowej.

Czasomierze z linii Neo i Neo Q, poza wskazaniem czasu posiadają tradycyjne okienko datownika, przy czym Neo Q są jedynymi w ofercie marki, zegarkami z mechanizmem elektronicznym.

Zegarki Salathora i Salathora Meta prezentują aktualną godzinę w formie cyfrowej – w okienku na godzinie 12-tej, a wskazówka, inaczej niż wszystkie inne modele tej marki odmierza upływ minut.

Więcej wskazówek, co oczywiste, mają modele:

Singulator – którego idea zaczerpnięta jest z typowego regulatora, ale co ważne i dla marki konsekwentne – centralną dla niego jest wskazówka godzinowa (centralna wskazówka godzinowa, boczne wskazówki sekund i minut).

Oczywiście w każdej z linii znajdziemy wiele wariantów kolorystycznych, a różnią się one także rodzajem mechanizmów, wielkością i grubością koperty.

Nie analizując szczegółowo technicznych aspektów mechanizmów tejże marki, należy zaznaczyć, że są one na potrzeby firmy w sposób szczególny i wymagający modyfikowane, a wyjątkowym modelem jest Circularis, który posiada własny, zaprojektowany i wykonany specjalnie dla firmy Meistersinger mechanizm.

Właśnie za kreację tego mechanizmu firma otrzymała prestiżową nagrodę Red Dot Design