Zegarek G.Gerlach PZL P.11c. Wyjątkowy wyrób w ofercie naszego salonu!

Firma – Fundacja G.Gerlach jest polską marką posiadająca najszerszą zegarkową kolekcję i produkującą największą liczbę zegarków z rozrastającego się grona krajowych wytwórców.
Wszystkie jej zegarki dedykowane są naszym krajowym patriotom, wydarzeniom i szczególnym osiągnięciom. Niektóre z modeli są wytwarzane przy współpracy z jednostkami zewnętrznymi, lub wykonywane na ich zamówienia.

Zegarek-G-Gerlach_PZL-P-11c
Zegarek G.Gerlach PZL P11c

Fundacja G.Gerlach i forum dyskusyjne Czwarty Wymiar

Wyjątkowy, specjalnym modelem jest tytułowy zegarek G.Gerlach PZL P.11c, który stworzyli członkowie zegarkowego forum dyskusyjnego Czwarty Wymiar, a Fundacja G.Gerlach wsparła ich swoim doświadczeniem i w swoim zakresie możliwości wyprodukowała ten zegarek.
Tego typu współpraca jest częstym zjawiskiem, bo dyskutujące na forach związane z zegarkami osoby chcą mieć wyroby przez nich samych zaprojektowane i dla nich wykonane.

W efekcie współpracy Fundacji G.Gerlach i członków forum Czwarty Wymiar, udało się stworzyć wyjątkowy wyrób, który w opinii wielu niezaangażowanych w proces jego projektowania osób jest „chyba najpiękniejszym forumowym zegarkiem w Polsce, jeżeli nie w Europie”.

Zegarek G.Gerlach PZL P11c

Fundacja G.Gerlach na okoliczność produkcji modelu G.Gerlach PZL P.11c

Na okoliczność prezentacji zegarka Fundacja G.Gerlach opublikowała następujący komunikat:
„Jesteśmy dumni, że wzięliśmy udział w realizacji tego projektu i jest on szczególnie bliski naszym sercom. Pokazuje inspirującą siłę drzemiącą w ludziach, społecznościach, hobbystach. Ten projekt reprezentuje wartości, na których opiera się Fundacja: pasja, koleżeństwo, zaangażowanie, kreatywność.
Po raz pierwszy w polskim świecie zegarkowym tak wiele osób połączyła wspólna wizja i pasja. Każda z nich chciała wnieść swój, nawet najskromniejszy wkład we wspólne dzieło. Dlatego Oni wszyscy – są twórcami. W równym stopniu, w efekcie tej współpracy powstał najbardziej spójny tematycznie zegarek forumowy jaki kiedykolwiek został zrealizowany.
Trzeba też podkreślić, że nie jest to zegarek wyprodukowany przez producenta na zamówienie. Nie jest to tym bardziej zegarek z bardziej lub mniej widocznymi zmianami w stosunku do modelu seryjnego.
Jest to zegarek zaprojektowany i stworzony praktycznie od podstaw. Przez kolegów – dla kolegów. Społeczność forum wybrała też motyw przewodni zegarka – jest nim wymagające upamiętnienia działo polskich konstruktorów lotniczych z zakładów PZL – myśliwiec PZL P.11c.”

Wybór PZL P11c nie był przypadkowy, to właśnie ten model samolotu był patronem pierwszego formowego zegarka jaki został wyprodukowany przez to grono osób w 2009 roku. To właśnie z okazji 10 rocznicy pierwszej PZL’ki pojawia się jej okolicznościowa edycja. Zegarek który powstał 12 lat temu został zrobiony przez kolegów pasjonatów zegarmistrzostwa w ograniczonej liczbie 67 sztuk. Słowo „zrobiony” zostało użyte z premedytacją, gdyż właśnie w ten sposób zegarek się pojawił. Tamten wyrób legł także u podstaw powstania Fundacji G.Gerlach. Dzisiaj jest poszukiwany i pożądany przez kolekcjonerów z całego świata. Sercem zegarka był mechanizm produkcji Sea Gull’a ST2551 a do jego wykonania użyto koperty typu 1950, na jej koronce było wygrawerowane logo PZL. Koperta posiadała zakręcany dekiel, na którym wykonano stylizowaną osłonę silnika wpisaną w szachownicę Sił Powietrznych, oraz wygrawerowano numer indywidualny.

Myśliwiec PZL P.11c

Samolot PZL P11c

Wybrany przez grono forumowiczów myśliwiec PZL P.11c polskiego lotnictwa jest bez dwóch zdań samolotem godnym upamiętnienia, Był on istotnym elementem obecnym na polu walki podczas Wojny Obronnej 1939 roku.
Udane konstrukcje i docenienie projektów polskich samolotów na przedwojennych, międzynarodowych wystawach umożliwiły współpracę z firmami zagranicznymi i przyczyniły się do tego, że w styczniu 1931 roku dyrekcja PZL zdecydowała się opracować równolegle dwa nowe modele, początkowo z myślą o eksporcie. Wśród nich był P.11 z silnikiem gwiazdowym Bristol Mercury. Wyprodukowano ogółem 350 samolotów tego typu, w tym seryjnych w liczbach sztuk: 200 dla lotnictwa polskiego i 145 dla rumuńskiego.

Samoloty PZL P11c

W chwili wejścia do służby w 1935 roku należał do światowej czołówki pod względem nowoczesności, lecz w 1939 roku ustępował już znacznie osiągami nowym samolotom niemieckim.
Popularnie nazywana „jedenastką” maszyna była wiernym towarzyszem dziesiątków bohaterów, zaciekłym i śmiertelnym przeciwnikiem Luftwaffe, dzięki któremu współczynnik zestrzeleń, mimo przewagi technicznej nieprzyjaciela, wyniósł 1:1.

Zegarek G.Gerlach PZL P11c

Zegarek G.Gerlach PZL P.11c

Model G.Gerlach PZL P.11c posiada dość znany i bardzo lubiany kształt koperty, który swoje walory uwydatnia dodatkowo dzięki zastosowaniu obrotowego pierścienia i obecności przycisków. Te ostatnie są wynikiem zastosowania mechanizmu ze stoperem. Serce zegarka – mechanizm Shanghai 3FLZ2 z automatycznym naciągiem jest rozwinięciem znanego mechanizmu Valjoux 7750. Zbudowano go używając 30 kamieni rubinowych, a jego cechami charakterystycznym są: bardzo efektywny system naciągu, rezerwa chodu ponad 45 godzin, możliwość obciążenia go większą liczbą wskazań dodatkowych i wysoka dokładność działania.

Zegarek G.Gerlach PZL P11c


Charakterystycznymi elementami tarczy są: subtarcza sekundnika – wyróżniająca się czerwonym kolorem na czarno grafitowym tle pozostałej powierzchni i umieszczona pod oknami kalendarzy grafika samolotu PZL P.11c. Kalendarzy – bo zegarek posiada wskazanie dnia tygodnia i dnia miesiąca. Bardzo ciekawe są także charakterystyczne, ażurowane wskazówki godzinowa i minutowa. Koronka tak jak w pierwszej PZL ma wygrawerowane logo PZL.

Zegarek G.Gerlach PZL P11c


Zakręcany dekiel koperty posiada grawer przedstawiający samolot P11 w locie, ostrzeliwujący nieprzyjaciela. Można się zastanawiać, skąd na deklu zegarka wzięły się: zapis charakterystycznego odgłosu karabinów maszynowych „TakaTakaTaka” i nieco komiksowa sylwetka samolotu?

Zegarek G.Gerlach PZL P11c


To także wspólna decyzja forumowiczów. Na deklu jest sylwetka P11 którą przed laty zaprojektował jeden z forumowych kolegów i przyjaciel – Paweł Heinzelman (Zinajda). Motyw ten przed laty pojawił się też na koszulkach wykonanych w ramach projektu PZL’ki.
Niestety Paweł odszedł tam gdzie upływ czasu nie ma już żadnego znaczenia, a członkowie forum w taki właśnie sposób postanowili oddać cześć jego pamięci.

Zegarek G.Gerlach PZL P11c

Pasek dopełnia także specjalnie na potrzeby tego modelu zaprojektowana i wykonana klamra – stylizowana na płat skrzydła samolotu PZL P.11c – charakterystyczny i znany jako „płat Puławskiego”. Jego zarys jest wygrawerowany także na jej powierzchni.

Zegarek G.Gerlach PZL P.11c w ofercie naszego salonu

Czytając powyższe informacje, można się zastanawiać, dlaczego ten zegarek jest oferowany w naszym salonie?
Wyjaśnienie jest dość oczywiste.
Bardzo często, dla wykonania zegarków dedykowanych producenci wykorzystują istniejące w kolekcji modele, a drobne modyfikacja pozwalają im na wyprodukowanie małej liczby takich unikatowych egzemplarzy.
W tym przypadku jest odwrotnie.

Zegarek G.Gerlach PZL P11c


Forumowa społeczność „Czwarty Wymiar” przygotowała projekt zegarka, a producent dla wykonania go w racjonalnej, rynkowej cenie dokonał zmian, by wszystkim miłośnikom zegarków, sympatykom marki G.Gerlach i polskiego lotnictwa zaoferować podobny, ale jednoznacznie różniący się od formowego zegarek.
W okresie rocznicy, świętowana pierwszej edycji zegarka PZL P. 11 c. firma G.Gerlach wprowadza nowy wyrób. Jest to zegarek z automatycznym naciągiem i stoperem, ograniczony w liczbie wyprodukowanych sztuk do 119. Projekt stworzył Eryk ′′ Erolek ′′ Rawicz-Lipiński.

Zegarek G.Gerlach PZL P11c

Dzięki takiemu przedsięwzięciu marka G.Gerlach może swoim zaprzyjaźnionym sklepom, zaoferować ten właśnie wyjątkowy wyrób.

Warto zaznaczyć, że w tej współpracy producenta i salony sprzedaży łączy ją nie tylko biznes, ale przede wszystkim wspólna pasja i miłość do zegarków.

Zegarek firmy G. Gerlach – Gerlach PZL P11c, zwany też Gerlach PZL P11c Takataka jest oferowany w naszym salonie i sklepie internetowym w cenie 2 990,00 zł

Władysław Meller
na podstawie materiałów prasowych firmy G.Gerlach