Zegarek Oris Aquis Date Calibre 400 i jego mechanizm

Oris-Aquis-Date-Calibre-400-01-400-7763-4135-07-4-24-74EB

W aktualnym wydaniu magazynu Zegarki i Pasja (nr 15 kwiecień – czerwiec 2021) znalazło się stosunkowo obszerne opracowanie o tytułowym zegarku szwajcarskiej marki Oris i wyróżniającym go z grona oferowanych na rynku zegarków manufakturowym mechanizmie.
Jako że my posiadamy ten zegarek w naszym salonie i w sklepie internetowym, to chcemy pochylić się nad wyjątkowym mechanizmem, jaki w tym zegarku zastosowano.

Zgodnie z zapisem w magazynie zegarkowym należy zadać sobie pytanie na czym polega wyjątkowość konstrukcji mechanizmu tego zegarka, że:

„10 lat ciągłego, bezserwisowego jego działania nie doprowadzi do zupełnego zużycia niektórych elementów i zespołów zegarka?”

To bardzo ciekawe rozwiązanie, więc warto o nim, trzymając się sugestii artykułu  zegarkowego magazynu więcej o tym mechanizmie napisać.
Co zdecydowało o takiej własności mechanizmu kaliber 400 zegarka Oris?

Mechanizm Oris-Aquis-Date-Calibre-400-01-400-7763-4135-07-4-24-74EB
Mechanizm Oris Aquis Date Calibre 400

1. Elementy wychwytu wykonane z krzemu

Wiadomo że bardzo wrażliwymi na brak substancji smarującej są elementy tradycyjnego szwajcarskiego wychwytu. Tradycyjnego – czyli wykonanego jako stalowe koło wychwytowe i kotwicy z rubinowych kamieni.
Wprawdzie brak smaru nie powoduje znacząco szybszego zniszczenia elementów, ale na pewno wpływa na dokładność chodu zegarka.
W mechanizmie zegarka Oris Calibre 400 zastosowano koło wychwytowe i kotwicę wykonane z krzemu. Przy takim rozwiązaniu nie ma kwestii smarowania i zużycia się elementów wychwytu!

2. Łożysko wahnika automatycznego naciągu

W opracowaniu jest napisane:
„…dla mocowania wahnika automatycznego naciągu zastosowano nowoczesne łożysko ślizgowe. Nie znając szczegółów tego konkretnego rozwiązania, ale bazując na ogólnych zmianach w dziedzinie łożysk można założyć, że znalazło się w nim miejsce dla elementu samosmarującego, lub wykonanego z tworzywa sztucznego, co wyeliminowało potrzebę częstego odnawiania obecności smaru.”
Wydaje się, że zastosowano łożysko z elementami z tworzywa sztucznego. Patrząc na obecny kierunek zmian w łożyskowaniach, jest to bardzo prawdopodobne rozwiązanie, a brak szczegółów może być spowodowany negatywnym nastawieniem niektórych ortodoksyjnych miłośników zegarków do „plastiku w mechanizmie”.

Zegarek Oris Aquis Date Calibre 400
Zegarek Oris Aquis Date Calibre 400

3. Jednokierunkowy system naciągu sprężyny

W opracowaniu jest napisane:
„…decyzja o jednokierunkowym systemie automatycznego naciągu sprężyny. W takiej sytuacji nie ma newralgicznych węzłów konstrukcyjnych mających z zadanie utrzymanie jednego kierunku naciągu, przy zmianie kierunku obrotu wahnika.”
W materiałach informacyjnych o mechanizmach zegarkowych dwustronny naciąg sprężyny napędowej jest podświadomie przyjmowany jako lepszy od jednokierunkowego.
Jednak zadaniem automatycznego naciągu jest tylko naprężenie sprężyny w trakcie standardowego noszenia zegarka (ok. 8 godzin używania), a nie naciąg dwukierunkowy.
Jeśli automatyczny naciąg poprawnie nakręca sprężynę przy ruchu wahnika w jedną stronę, to zadanie jest w 100% wykonane!
Jeśli jednostronny naciąg sprężyny umożliwia otrzymanie dłuższego okresu bezserwisowego, to jest to rozwiązanie lepsze!

Oris-Aquis-Date-Calibre-400-01-400-7763-4135-07-4-24-74EB
Zegarek Oris Aquis Date Calibre 400 jest oferowany tak na pasku, jak i metalowej bransolecie

4. Stabilizacja momentu obrotowego napędu i zmiany w przekładni chodu

Niestety nie ma informacji o sposobie stabilizacji momentu obrotowego i zmianach w przekładni chodu.
Jeśli mowa o napędzie, to może być to przykładowo zastosowanie łożysk syntetycznych dla puszki bębna, albo… znowu tworzywo.
W tym miejscu warto pamiętać, że wielu producentów zegarków zaleca wymianę bębna ze sprężyną na nowy przy każdym przeglądzie serwisowym mechanizmu, więc ewentualne zastosowanie elementów z tworzywa nie miałoby tytaj żadnego dodatkowego, negatywnego wpływu!
Zmiany w przekładni chodu?
Tutaj zupełnie „bez pomysłów” co można było zmienić. W zarysach zębów, poza wyższym reżimem wykonania zazębienia zegarowego chyba niczego nie można zrobić.
Tworzywo? Nie. Prawie na pewno nie.

O szczegółach rozwiązań pewnie dowiemy się więcej w niedalekiej przyszłości, ale już dziś wiadomo, że mechanizm zegarka Oris Aquis Date Calibre 400 jest wyjątkowym i na ten zegarek warto zwrócić uwagę!
Można powiedzieć, że pokazując ten zegarek, firma Oris po raz kolejny zaskoczyła zegarkową branżę.

Poza mechanizmem, to zegarek Oris Aquis Date Calibre 400 jest oczywiście niezwykle eleganckim, sportowym modelem, o bardzo lubianej stylistyce jednoznacznie kojarzonej z marką Oris. Polecamy w naszym salonie i w sklepie internetowym!

Władysław Meller