Niezwykły „Nurek” od Orisa – Aquis Hammerhead Limited Edition

Niezwykły „Nurek” od Orisa - Aquis Hammerhead Limited Edition

Zegarki nurkowe zdecydowanie kojarzą się nam pozytywnie. To wakacje, ciepłe morze i dobre towarzystwo. Czy jest towarzystwo rekinów?
Nie! Oczywiście, że nie, a jednak marka Oris wyprodukowała  doskonały zegarek – Oris Aquis, ze sprzedaży którego dochód ma posłużyć właśnie ochronie rekinów.

Materiał jest publikowany dzięki współpracy z portalem Zegarki i Pasja.

Ochrona środowiska i wymierających gatunków na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat stała się jednym z priorytetów ludzkości w dążeniu do poprawienia jakości ekosystemów na Ziemi. Albert Einstein powiedział: „Jeśli z ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia…”. Twierdzenie to jest znamienne w przypadku powiązania pszczół i ludzkości, ale ochrona przed wymarciem dotyczy również innych gatunków.

Naukowcy na podstawie badań z ostatnich 50 lat ocenili, że populacja rekinów zniknie ze światowych akwenów w ciągu 40 lat.

Oris jako marka, której dziedzictwem jest podwodny świat i zegarki do nurkowania, wzięła sobie za cel ochronę rekinów. Marka wyprodukowała swój pierwszy model diver’a w latach 60-tych i od tego momentu wiele łączy ją z wodą. W tym roku ta niezależna szwajcarska firma rozpoczęła misję, która ma mieć wpływ na przyszłość wymierających dziś gatunków, a zwłaszcza tych morskich.

Oris Aquis

Oris Aquis Hammerhead Limited Edition

Oris w tym roku prezentuje model Aquis Hammerhead Limited Edition.

Zegarek ten ma pomagać w zebraniu funduszy na ochronę rekinów. Fundusze zbierane są przez organizację non-profit Pelagios Kakunja. Akcja ta jest wspierana również przez ambasadora marki i profesjonalnego nurka Jerome’a Delafosse’a.

Pelagios Kakunja to organizacja, której celem jest zrozumienie ruchów i szlaków wędrownych morskich drapieżników. Najnowszy projekt tej organizacji dotyczy szlaków migracyjnych rekinów Głowomłotów Tropikalnych (Sphyrna lewini) w wodach wschodniej części Pacyfiku. Populacja tych rekinów w ciągu ostatnich 30 lat zmniejszyła się aż o 90 procent.

Naukowcy z tej organizacji dzięki urządzeniom satelitarnym mogą śledzić migrację rekinów. Urządzenia MiniPAT są sponsorowane przez markę ORIS. Przyrząd ten monitoruje rekina przez 6 do 9 miesięcy, po tym czasie automatycznie odłącza się od niego i po dotarciu do powierzchni wody przekazuje zebrane dane do satelity. Dane te przeanalizowane przez naukowców pozwolą zrozumieć zachowania rekinów, dzięki czemu analizy przygotowywane do różnego rodzaju agencji będą bardziej rzeczowe.

Doskonale znana kolekcja Aquis Date została wzbogacona o wersję poświęconą właśnie rekinom- głowomłotom.

Zegarek ten należy do 2 generacji zegarków ”wodnych”, która została zaprezentowana w tym roku. Nowa wersja kontynuuje ducha doskonałej kolekcji diver’ów, zegarków przeznaczonych do nurkowania, która charakteryzowała się wysoką jakością wykończenia, solidnymi materiałami, a została wzbogacona o nową stylistykę.

Nowa koperta, lżejszy wygląd – to samo DNA

Oris Aquis

Patrząc na nową edycję od razu rzuca się w oczy delikatniejszy wygląd względem pierwszej edycji.

Pomimo, że średnica koperty została powiększona, to zegarek wygląda jakby nieco „lżej”. Dotychczasowa, 43 milimetrowa koperta została powiększona do 45,5 milimetrów, a mimo to jej wielkość nie razi, ponieważ została ona delikatnie przeprojektowana w kierunku skrócenia uszu zegarka, przez co bransoleta stalowa również wygląda na nim na „chudszą”.

Oczywiście model ten można również zamówić na pasku kauczukowym ze stalowym zapięciem motylkowym, który w zegarku nurkowym jest również dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem.

Nowa wersja posiada nową klasę wodoszczelności.

W chwili obecnej unowocześniona limitowana kolekcja oferuje wodoszczelność na poziomie 500 metrów (50 atmosfer).

Oprócz znaczącego optycznego odchudzenia znajdziemy w tym modelu doskonale znany wygląd tarczy. Wersja Hammerhead posiada szarą tarczę ze szlifem słonecznym, na którą zostały nałożone srebrne indeksy z masą luminescencyjną.

Oris Aquis

Ponad tarczą poruszają się duże, srebrzyste wskazówki oraz wskazówka sekundnika w kolorze niebieskim. Kolorystyka szarej tarczy, elementów z masą SuperLuminova oraz niebieskich wykończeń doskonale komponuje się ze stalową kopertą i jednostronnie obrotowym pierścieniem nurkowym z wykończeniem ceramicznym.

Cechą charakterystyczną dla tej kolekcji jest wyjątkowe rozwiązanie osłony zakręcanej koronki. Po jej obu stronach znajdziemy przytwierdzone śrubami elementy stalowe.

Oris Aquis

Nowy Aquis od strony tarczy nie wyróżnia się czymś, co mogłoby sugerować, że jest to zegarek, który niesie za sobą konkretna historię. Dopiero po odwróceniu zegarka, zobaczymy pokaźnej wielkości kawałek stali szlachetnej, na której wygrawerowano wizerunek jednego z najbardziej charakterystycznych w wyglądzie zwierząt świata.

Rekin młot, to właśnie gatunek, który ma być ratowany przez fundację Pelagio Kakunja przy wsparciu szwajcarskiej marki Oris.

Limitowany „gatunek” zegarka

Dekiel zegarka informuje nas również o tym, że jest to limitowana edycja 2000 sztuk.

Dotychczasowe dekle zegarków Oris w większości posiadały szkło szafirowe, przez które mogliśmy podziwiać czerwone rotory mechanizmów marki. Model Hammerhead z uwagi na limitowaną edycję i większą wodoszczelność został przykryty pełnym zakręcanym deklem.

Edycja Hammerhead została wyposażona w mechanizm Oris kaliber 752, którego bazą jest Sellita SW220-1. Jest to mechanizm z automatycznym naciągiem, oferujący funkcje w postaci wskazania daty i dnia tygodnia realizowane na godzinie 3.

Patrząc na dotychczasowe modele marki Oris i szeroko rozbudowaną kolekcję zegarków do nurkowania, naturalnym było, że firma ta ma predyspozycje i chęć do zawojowania rynku diverów.

Oris Aquis

Kolekcja Hammerhead jest nie tylko rozwinięciem doskonałych zegarków do podwodnej eksploracji, ale również zwróceniem uwagi na to, że podejmując się wypraw zwiedzania podwodnych głębin, ludzie nie są jedynym gatunkiem i cały ekosystem zależy nie tylko od nas, ale i od istot, które pragniemy w wodzie oglądać.

Dlatego każda inicjatywa ochrony jakichkolwiek gatunków ze strony firm zegarkowych, jest niezwykle cennym przedsięwzięciem zwracającym uwagę na problemy świata.

Wiele firm bierze udział w takich przedsięwzięciach, np. marka IWC wsparła kilka lat temu ratowanie ekosystemu wysp Galapagos, dlatego jako fan marki Oris uważam, że firma ta słusznie zrobiła podejmując się wsparcia tej akcji i stworzenia tak ciekawego zegarka.

Zegarek będzie oferowany w cenie około 10 000 złotych (2 550 CHF).

Nasza oferta marki ORIS

Autor: Jakub Wojdat