Dla każdego coś ciekawego na nadgarstek. Narodowość marki

Wybór zegarka. Narodowość marki zegarkowej

Czy w tak konserwatywnej branży jaką jest zegarmistrzostwo, czy w tak stabilnym układzie geograficznym producentów zegarków, możemy jeszcze coś innego i ciekawego niż powszechnie wiadomo zaproponować?

Zegarki Swiss Made

Zegarki mechaniczne

Każdy z zegarkomaniaków potwierdzi, że w mechanicznych zegarkach pod kątem prestiżu, a co za tym idzie także i ceny, rządzą Helweci, z większą liczbą produkowanych sztuk obecne są także firmy japońskie Seiko i Orient.  W popularnej klasie cenowej, nawet w modelach o wyższym stopniu komplikacji konstrukcji obok szwajcarskich można znaleźć także mechanizmy firm japońskich, a nawet tych z Hong Kongu.

Narodowość marki zegarkowej

Zegarki elektroniczne

W tradycyjnych zegarkach elektronicznych obok najdroższych wyrobów szwajcarskich bardzo silną pozycję mają Japończycy. Tyle, że liczbowo najwięcej zegarków jest produkowanych w Chinach i Hong Kongu.
To w tej ostatniej grupie, niezależnie od określonej narodowości wynikającej z pochodzenia marki producenckiej i rodzaju mechanizmu, dużą część rynku zajmują  „kosmopolityczne” marki modowe,

Rozwijając jeszcze temat, po pierwsze należy zauważyć, że rynek nie jest aż tak konserwatywny, szczególnie w popularnej klasie cenowej produktów.

Tak w naszej krajowej ofercie, jak i w szczególności w naszym sklepie są także obecne szanowane marki niemieckie, tradycyjne rosyjskie, a nawet jedna litewska.
Co ważne! Swoje miejsce mają także marki polskie!

Wyprodukowano w Plsce

Ekonomia nie znosi próżni, więc na naszym lokalnym rynku pojawiało się już kilku polskich producentów zegarków.

Smart zegarki

Dla dopełnienia wstępnego przeglądu rodzaju zegarków trzeba jeszcze wskazać istnienie tak zwanych produktów inteligentnych – smart zegarków. Także tutaj widzimy podział narodowy. Mamy do czynienia z produktami  szwajcarskimi, które u nas w salonie są reprezentowane przez marki Alpina i Frederique Constant, mamy pojedyncze zegarki od japońskiego Citizena, a także marki modowe. Z tych ostatnich u nas obecne są: Fossil, Michael Kors i Skagen.
Dla zegarków modowych mamy wyroby ekranowe (Fossil i Michael Kors), oraz hybrydowe (Fossil, Michael Kors i Skagen)

W grupie inteligentnych zegarków na rynku  królują oczywiście produkty firm należących do sfery IT – jak choćby Apple, Samsung i Huawei, oraz mniejszych producentów.

Podobnie jak wyroby z grupy IT, na rynku obecne są także zegarki firm Garmin, czy Suunto, które zaliczamy raczej do elementów wyposażenia sportowego.

Firmy te, mimo swojego dużego wolumenu produkcji i udziału w rynku znajdują się w pewnym sensie poza branżą zegarkową, więc nie znajdą się w niniejszej analizie.

Made in Poland zegarki

Zegarki polskie

W naszym salonie w grupie tradycyjnych wyrobów oferujemy następujące polskie marki: Balticus, Błonie, G.Gerlach, Polpora i Xicorr.
W grupie zegarków modowych mamy ofertę zegarków ekologicznych – w kopertach z drewna firmy Neat.
Marka Polpora ze swoich mottem: „Polska wizja, szwajcarska precyzja” oferuje zegarki z mechanizmami szwajcarskimi pochodzącymi od kilku wysokiej klasy producentów. Pozostałe marki w zależności od konkretnego wyrobu oferują zegarki z mechanizmami szwajcarskimi, japońskimi, lub pochodzącymi z Dalekiego Wschodu. 

Xicorr Wyprodukowano w Polsce

O atrakcyjności wyrobów sygnowanych znakiem „Made In Poland” decyduje sama obecność tego napisu, a także stylistyka i nazewnictwo odwołujące się do naszych narodowych bohaterów, wydarzeń, produktów i innych wartości.
Oczywiście krajowi producenci starają się wykonywać sporą część elementów i prac montażowych w Polsce, ale skuteczność takich starań nie jest cały czas zbyt wysoka.

Zegarki Swiss Made

Zegarki szwajcarskie

Szwajcarska branża zegarkowa ma wiekową tradycję i jest doskonale zorganizowana. Posiada ona bardzo silną branżową reprezentację jaką jest Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego. W takiej sytuacji, nie jest dziwne, że w kraju o najwyższym poziomie demokracji, przy silnym branżowym stowarzyszeniu, wszystkie regulacje prawne dotyczące zegarmistrzostwa są wspólnie z przedstawicielami zegarkowej branży wypracowywane. Co jednak najważniejsze, wszystkie ustalenia są przez każdą z branżowych firm już z założenia przestrzegane.

Maurice Lacroix zegarki szwajcarskie

Tylko w Szwajcarii obowiązują ścisłe reguły dotyczące zasad używania każdego rodzaju oznaczenia nazwy  Szwajcarii jako kraju pochodzenia zegarka .
Tego typu regulacje są a jednej strony gwarancją odpowiedniego poziomu produkowanych przedmiotów, ale jest to również forma obrony lokalnych producentów z rynku szwajcarskiego.

Maurice Lacroix marka szwajcarska

Do szwajcarskich marek oferowanych w naszym salonie należą: Adriatica, Aerowatch, Alpina, Aviator,  Calvin Klein, Certina, Chopard, Continental, Davosa, Epos, Eterna, Frederique Constant, Glycine,  H.Moser, Longines, Maurice Lacroix, Oris, Rado, Roamer, TAG Heuer i Tissot

zegarki niemieckie

Marki niemieckie

Niemieckie zegarmistrzostwo ma wiele powodów do chluby. To w końcu w Norymberdze w roku 1510 powstał pierwszy zegar noszony, czyli zegarek.
W trakcie rozwoju branży w kraju naszych sąsiadów wykształciły się następujące silne ośrodki producenckie dla zegarków:
Szwarcwald – z najsilniejszym zegarkowym reprezentantem jaka jest firma Junghans
Środkowe Niemcy – z firmą Ruhla
Saksonia – stworzona przez firmę Lange & Sohne, ale obejmująca także kilka innych, niezależnych marek.

Junghans Marka niemiecka

Po II Wojnie Światowej z wyjątkiem Szwarcwaldu (i Junghansa) pozostałe marki znalazły się na obszarze Niemiec Wschodnich, czyli DDR.  Okres funkcjonowania przemysłu zegarkowego Wschodnich Niemiec jest sygnowana markami Ruhla i Glashuette.  Po zburzeniu muru berlińskiego marka Ruhla zniknęła, a inne z rejonu Saksonii musiały odradzać się na nowo (Glashuette Orginal).
Niezależnie od historii i ekonomii, powstawały także nowe marki niemieckie.
W naszym salonie niemieckie zegarmistrzostwo jest reprezentowane przez marki: Junghans, MeisterSinger, Zeppelin.

Marki Japonskie

Marki japońskie

Marki japońskie ze względu na późniejsze w stosunku do firm europejskich daty powstania (Casio – 1946, Citizen 1918, Orient – 1950, Seiko – 1881) nie mają tak bogatej historii. Nawet firma Seiko, założona w 1881 roku, asortyment zegarowy – czyli budziki zaczęła produkować dopiero w roku 1889, a zegarki znalazły się tam od roku 1924.
Niezależnie od czasu powstania każda z japońskich marek ma swoje znaczące dokonania w zegarkowej branży, szczególnie w grupie zegarków elektronicznych. To właśnie premiera zegarka marki Seiko Astron w grudniu roku 1969 była początkiem tak zwanego kryzysu kwarcowego w tradycyjnej – mechanicznej, zegarmistrzowskiej branży. 

Seiko marka japońska

Trzeba też zauważyć, że w wielu wyrobach polskich, niemieckich i modowych znajdziemy mechanizmy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Można nawet założyć, że w takich wyrobach znajdzie się bardzo dużo mechanizmów mechanicznych marek Citizen, lub Seiko.
Wskazane powyżej cztery japońskie marki producenckie w trakcie funkcjonowania na rynku wydzieliły ze swojego port folio dodatkowe marki.
W naszym salonie oferujemy zegarki następujących japońskich marek: GSHOCK, Citizen, Orient i Seik

Marki rosyjskie

Marki rosyjskie

Bardzo silna i produkująca duże liczby zegarków, zegarów i budzików branża w Związku Radzieckim nie wytrzymała przejścia na gospodarkę rynkową, które miało miejsce po zmianach politycznych wynikających z rozpadu ZSSR. Ta uwaga dotyczy tak firm, które znalazły się w nowych krajach – powstałych z odzyskania niepodległości narodów z tak zwanych republik radzieckich, jak i firm z samej Rosji.

Szturmańskie rosyjski zegarek

Stało się tak, mimo, że w Związku Radzieckim produkowano tak zegarki mechaniczne, jak i elektroniczne.
Jedyną rosyjską firmą zegarkową oferowaną w naszym salonie jest wywodząca się z Pierwszej Moskiewskiej Fabryki Zegarków marka Szturmańskie (Sturmanskie).

Benedictas Vanagas

Marka litewska

Ewenementem na rynku światowym jest litewska marka Vostok Europe. Jej powstanie i nazwa są wynikiem współpracy litewskiej firmy Kolitz z doskonale znanym z przeszłości, a obecnym także i dziś na rynku rosyjskim producentem z Czystopola – firmą Wostok.

Benedictas Vanagas

Ten litewski producent w ramach powyższej współpracy w niektórych swoich zegarkach używa mechanizmów Wostok. Wobec małych możliwości produkcyjnych w aspekcie liczby i różnorodności dostarczanych mechanizmów, Vostok Europe w znaczącej części  swoich zegarków także używa mechanizmów japońskich, a w niektórych modelach nawet szwajcarskich.
Co ciekawe Vostok Europe na swoich zegarkach nie podaje wcale kraju pochodzenia marki. Czyżby była to kwestia małego rynku wewnętrznego?
Oferowane w naszym salonie zegarki Vostok Europe mają nie tylko na naszym polskim rynku swoją dobrą i ugruntowaną pozycję.

W powyższych kategoriach narodowych zegarków nie zostały sklasyfikowane marki modowe, których właściciele produkują zegarki samodzielnie, lub użyczają znaku towarowego innym producentom. Nieobecność w niniejszym opracowaniu wynika z faktu, że marki te wymagają specjalnego, zupełnie oddzielnego potraktowania.

Władysław Meller