Nazwy polskich marek i modeli zegarków

Polskie marki zegarkowe

Spoglądając na początki historii branży zegarowej, możemy zauważyć, że zegary od zawsze (:-)) posiadały swoje logo i nazwę, bo w początkowych jej czasach wyroby były sygnowane nazwiskiem wykonawcy – zegarmistrza tworzącego swoje dzieło. Tyle, że takich wyrobów z polskim pochodzeniem na rynku jest na tyle mało, że poza rynkiem antykwarycznym i gronem historyków, w szerokiej świadomości nie ma o nich wiedzy.

Później, po rewolucji przemysłowej, w Polsce nie powstały żadne silne ośrodki, czy też pojedyncze zakłady produkujące zegary, więc trudno mówić o logotypach producentów. Z drugiej strony oferujący zegary, a później także zegarki nieliczni z zegarmistrzów starali się umieszczać na tarczach swoje nazwisko.

Dziś możemy cieszyć się, że mamy choć kilka zegarkowych marek, które działają na naszym rynku. Są nimi (w kolejności alfabetycznej): Balticus, Błonie, G.Gerlach, Neat, Polpora, Vratisavia Conceptum i Xicorr.

Zegarek G.Gerlach
Zegarek Gerlach An-2 Antek

Z tych powodów nie możemy się dziwić, że w czasach powojennych, gdy w Polsce budowano od podstaw przemysł zegarowy nie zwracano specjalnej uwagi na oznaczenia jakie  pojawiały się na tarczach tego rodzaju wyrobów.

Zegarek Polpora Globtroter
Zegarek Polpora Globtroter

Tak samo było w choćby u „wiodącego” w naszym bloku gospodarczym producencie  – w Związku Radzieckim, gdzie fabryki identyczne zegarki produkowały wręcz pod różnymi nazwami.

Wróćmy jednak do naszego rynku.

Mera Poltik

Mera - Poltik Łódź
Mera – Poltik Łódź

Na budzikach produkowanych w Państwowej Fabryce Zegarów w Łodzi, (później Łódzkiej Fabryce Zegarów, później Mera Poltik) logotyp utworzony z połączenia tarczy zegarowej i łódki. Potem dodano do niej napis „Poltik” i ten logotyp był najlepiej rozpoznawalny, a jeszcze później Mera Poltik. Te oznaczenia pojawiały się na każdym wyrobie, ale biorąc pod uwagę zmiany, można wnioskować, że do logotypu nie przywiązywano szczególnej uwagi.

Predom Metron

Perdom Metron Tpruń
Predom Metron Toruń

Podobnie było w  Fabryce Wodomierzy i Zegarów Metron w Toruniu (ta nazwa od 1984 roku), gdzie na pierwszych zegarowych wyrobach, na tarczach pojawiał się logotyp producenta w formie odpowiadającej wodomierzom, później bardzo nowoczesne: „Predom – Metrom”, a w końcu zegarowej produkcji zakładu „Metron” pisane charakterystyczną, lekko pochyłą czcionką.

ZMP Błonie, Mera Błonie

ZMP Błonie
ZMP Błonie

W zegarkach pochodzących z Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych w Błoniu, (później MERA-BŁONIE) na pierwszych wyrobach pojawiła się nazwa „Błonie” – która była wybrana w drodze konkursu prasowego. Na kolejnych zegarkach pojawiały się znane kojarzone z Polską następujące nazwy własne: Alfa, Arras, Atlas, Bałtyk, Blonex, Błonie, Błonie Super, Delfin, Dukat, Jantar, Kurant, Lech, Polan, Wars i Zodiak. Dla niektórych z tych zegarków nazwa i logo zakładu znajdowały się na wieczku koperty.

Trzeba równocześnie przyznać, że wraz z rozwojem produkcji i prawdopodobnie wraz ze wzrostem znaczenia eksportu, na tarczach zegarków z Błonia zaczęła królować tylko i wyłącznie nazwa Blonex.

Ten fakt jest potwierdzeniem zauważenia wartości wynikającej z posiadania rozpoznawalnej nazwy producenta.

Dzisiaj do nazw marek i do logotypów wszyscy przywiązują zdecydowanie większą wagę!

Patrząc na naszą obecną ofertę zegarków polskich marek, możemy upewnić się, że nasi producenci bardzo wysoko cenią sobie swoje marki. Mają one narodowo – historyczne, czy inne jednoznacznie kojarzone z Polską nazwy.

Balticus

Zegarek Balticus
Zegarek Balticus

Balticus – bo Bałtyk jest także naszym morzem i… nad Bałtykiem zegarki tej marki sprzedają się najlepiej.

Błonie

Zegarki Błonie
Zegarki Błonie

Błonie – to jednoznaczne wskazanie miasta i użycie nazwy jedynej firmy w Polsce, w której produkowano zegarki naręczne w systemie fabrycznym.

G.Gerlach

Zegarki Gerlach
Zegarek Gerlach 100 lecie Sił Powietrznych

G.Gerlach – to nawiązanie do szeroko znanego polskiego przemysłowca, a jako że firma jest Fundacją na rzecz Rozwoju Polskiej Myśli Technicznej i Mechaniki Precyzyjnej, to nazwa ta jest wybrana doskonale.

Polpora

Polpora 1918 Niepodległość
Zegarek Polpora 1918 Niepodległość

Polpora – o źródle pochodzenia tego słowa chyba nie trzeba nikogo z czytających ten tekst informować. Firma szeroko znana jest dzięki faktowi, że to właśnie ona jest pierwszą w nowej sytuacji gospodarczej jednostką produkującą polskie zegarki.

Xicorr

Xicorr. Zegarki Warszawa 200
Xicorr. Zegarki Warszawa 200

Xicorr – jest fantastycznie wybranym zapisem fonetycznym slangowego określenia zegarka. Po „odczytaniu” jego znaczenia poznające je osoby są zwykle zachwycone wyborem nazwy.

Vratislavia Conceptum

Vratislavia Conceptum – doskonałe połączenie słów – nazwy miejscowości i określenia podnoszącego wartość wyrobu. Wybór języka łacińskiego dla tak konserwatywnej branży jaką jest zegarmistrzostwo wydaje się  być ciekawy.

Neat

Zegarki Neat
Zegarki Neat

Polską marką modową jest Neat – zegarki w kopertach z drewna, lub z tarczami z drewna. Tyle, że jako zegarki modowe rządzą się one zupełnie innymi prawami!

Podobnie jak marki, tak i nazwy linii wzorniczych, czy modeli są wybierane w podobny sposób.

Jedynym wyjątkiem jest marka Balticus, która chcąc sprzedawać swoje wyroby „przede wszystkim ze względu na ich atrakcyjny, konkurencyjny wygląd i jakość”, nie wybiera nazw swoich wyrobów w taki sposób.

By móc porównać nazwy marek i linii wzorniczych, czy modeli warto podać je w jednym miejscu. Poniżej prezentujemy przykładowe nazwy dla marek oferowanych w naszym salonie.

Balticus

Zegarek Balticus Fala
Zegarek Balticus Fala

Balticus przykładowo oferuje modele: Grey Seal (foka szara), Gwiezdny Pył, Helmet Diver, Volans, Fala

Błonie

Zegarek Błonie BH300
Zegarek Błonie BH300

Błonie oferuje zegarki w liniach: Dukat, BH300, BX302, Błonie

G.Gerlach

Zegarek Gerlach Marszałek
Zegarek Gerlach Marszałek

G.Gerlach posiada modele: Dywizjon 303, Marszałek Piłsudski, An-2 Antek, PZL23 Karaś, Czołg 7TP, Husaria, Dragon, Submarine, Żabol, Gen. Sosabowski i wiele, wiele innych 🙂

Polpora

Zegarek Polpora Aqua Vigor
Zegarek Polpora Aqua Vigor

Polpora posiada modele: 1918 Niepodległość, Aqua Vigor, Globtroter, Polon męski, Polon damski, Flamingi, Irysy, Misico

Xicorr

Xicorr F125p LE Akropolis
Xicorr F125p LE Akropolis

FSOM20, Warszawa 200, Syrena Sport, F125p, Czarna Kaśka, Circle,

Jak można wnioskować z powyższego zestawienia, nazwy modeli i linii wzorniczych w zegarkach polskich marek są wymyślane przez samych właścicieli tych firm, lub są wynikiem ich przemyśleń przy kreacji nowych modeli. Można też powiedzieć, że są one bardzo wyszukane i bardzo ciekawie wybrane.

Władysław Meller