Zegarki niemieckie i ich przedstawiciele w naszym salonie

blank

Określenia: solidność i fachowość jakimi często obdarzamy produkty pochodzące z za naszej zachodniej granicy na pewno są niezbędne przy produkcji dobrych i bardzo dobrych zegarów i zegarków. Mimo że takie właśnie są współczesne zegarki niemieckie, to nie zawsze są one doceniane przez potencjalnych kupujących. Z tego powodu warto choć w kilku słowach przybliżyć historię niemieckiego zegarmistrzostwa, wskazać jego ewentualny wpływy na nasz przemysł zegarmistrzowski i wymienić firmy i produkty niemieckie jakie oferujemy  w naszym salonie odCzasu doCzasu.

Już na wstępie należy zaznaczyć, że nie ma nigdzie podanej jasnej i jednoznacznej definicji zegarka niemieckiego.
Dzieje się tak, mimo wydaje się silnej pozycji na rynku niemieckim Federalnego Stowarzyszenia Biżuterii i Zegarków (logo Stowarzyszenia w zdjęciu tytułowym).

Firma Junghans
Siedziba firmy Junghans

Ścisła definicja i zasady stosowania oznaczeń zegarków obowiązują tylko dla zegarków szwajcarskich. Tak więc, opisując zegarki niemieckie, mamy na myśli wyroby, których marki definiują siebie jako producenta z Niemiec.

Patrząc z punktu widzenia historii na niemieckie zegarmistrzostwo, trzeba zauważyć, że pierwszy zegarek noszony powstał właśnie w tamtym rejonie – w Norymberdze w roku 1510, a wykonał go Peter Henlein.
Kraje niemieckie zawsze były ważnym producentem zegarów, tak domowych jak i wieżowych, oraz budzików. Dziś jako producenci liczą się także na rynku zegarków i ich części.

Saksonia i zegarki
Saksonia i zegarki Alpina

Saksonia

Pewnie najlepiej rozpoznawalnym ośrodkiem zegarmistrzostwa niemieckiego jest Saksonia z miejscowością Glashütte pod Dreznem. Jej zegarmistrzowska historia od początku – od połowy XIX wieku do czasu II Wojny Światowej, mimo wzlotów i upadków rozwijała się raczej w sposób racjonalny i stabilny. Po wojnie teren ten znalazł się w sowieckiej strefie wpływów, co zaowocowało rozszabrowaniem całej przemysłowej struktury regionu. Jego powolna odbudowa przez władze Wschodnich Niemiec (DDR) zaowocowała… dużą dostępnością wyrobów pod marką Glashütte w Polsce. Rejon ten ponownie wstąpił do grona prestiżowego zegarmistrzostwa wraz ze zjednoczeniem Niemiec. Dziś w Saksonii produkowane są zegarki oznaczone markami: Union Glashütte, Mühle Glashütte, Glashütte Original, Moritz Grossmann, Nomos, A. Lange & Söhne.

W ośrodku tym funkcjonuje także szkoła zegarmistrzowska.

blank
Szwarcwald i Junghans

Szwarcwald

Często wskazywanym ośrodkiem zegarmistrzostwa niemieckiego jest Szwarcwald, gdzie w roku 1861, swoją działalność rozpoczęła firma Junghans, ale gdzie tradycje zegarmistrzowskie sięgały daleko wstecz. Ich symbolem były zegary z kukułką produkowane w tamtych rejonach już od połowy XVIII wieku.
Rejon ten „kręci się wokół” firmy Junghans, która od wielu lat jest obecna w Polsce i której wyroby posiadamy oczywiście w naszym salonie.

Trzeba zaznaczyć, że przez całe dziesięciolecia firma Junghans współpracowała z polskim zakładem mera Poltik w Łodzi. Przez pewien czas łódzka fabryka była jedynym producentem budzików sygnowanych logotypem Junghans.

Z rejonu Szwarcwaldu wspomnimy też o miejscowości Furtwangen i zegarach AMS.

blank
Zegarki Ruhla

Środkowe Niemcy

Bardzo istotnym, byłym niemieckim ośrodkiem produkcji zegarowej jest miejscowość Ruhla zlokalizowana w centralnych Niemczech.
Jako początek przemysłu zegarmistrzowskiego w Ruhla zwykle wskazywany jest rok 1862, kiedy to powstała firma Gebrüder Thiel GmbH. Firma ta rozpoczęła masową produkcję zawiasów drzwiowych, a w kolejnych krokach, także masowo w roku 1892 zaczęła produkować zegarki kieszonkowe. To firmie Gebrüder Thiel GmbH z miejscowości Ruhla przypisuje się pierwsze na świecie produkowane seryjnie w latach 1892-1914 zegarki. Już w 1897 roku, każdego dnia 1000 pracowników fabryki produkowało 4000 kieszonkowych zegarków noszących nazwę Fearless (i w większości eksportowanych do USA). Taka produkcja dzienna daje ok. 1,46 miliona zegarków rocznie. Zegarki z fabryki w Ruhla były sprzedawane pod różnymi nazwami na całym świecie.
Któż nie znał zegarków Ruhla w Polsce?
Były doskonale znane ze swej… bardzo niskiej jakości, ale takie właśnie miały być: proste, tanie, jednorazowe. W doskonałym stosunku cena- jakość!
Ten rejon zegarmistrzowski przestał istnieć wraz z upadkiem firmy Ruhla na skutek zmian gospodarczych do jakich doszło przy zjednoczeniu Niemiec.

Nowi producenci zegarków w Niemczech

Wraz z globalizacją – rozwojem internetu i łączności elektronicznej, zaczęli powstawać nowi producenci zegarków niezwiązani z wiekowymi ośrodkami zegarmistrzowskimi. Są nimi przykładowo reprezentowane w naszym salonie firmy: MeisterSinger z Münster i zegarki Zeppelin, której producentem jest firma Pontiec.

Firma Junghans
Firma Junghans

Junghans

Junghans to jedna z najlepiej znanych na naszym rynku marek zegarkowych. Tę szeroką znajomość wywodzi ona z czasów masowej produkcji zegarów i budzików.
Marka Junghnans wywodzi się z górskiego Szwarcwaldu. Ten rejon od dawna był związany z produkcją zegarów, więc nic dziwnego, że to tam właśnie narodziła się marka, która z produkcji niezawodnych zegarów, zegarków i budzików znana była doskonale nie tylko w sąsiednich, niemieckojęzycznych krajach. W zakresie produktów popularnych marka Junghans wręcz dominowała na rynku niemieckim w każdym zegarowo – zegarkowym asortymencie.

Zegarki Junghans
Zegarki Junghans

W ostatnim okresie, w czasach dominacji zegarkowych producentów, Junghans utwierdził swoją pozycję na rynku. Marka była widoczna choćby jako chronometrażysta Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Światową sławę wyroby marki Junghans zyskały już w czasach kryzysu mechanicznego zegarmistrzostwa, kiedy to firma ze Schrambergu wprowadziła na rynek najdokładniejsze – sterowane sygnałem radiowym z wzorca czasu, zegary i zegarki. Dodatkowo w zegarkach noszonych, wytwarzane zegarki z mechanizmami sterowanymi radiem konstruktorzy wspierali jeszcze poprzez zasilanie ich energią świetlną (system solar).

Zegarki Junghans
Zegarki Junghans

Mimo takiej spuścizny już w tym wieku firma Junghans podupadła, a do jej restytucji i odbudowy należnego jej na rynku zegarkowym miejsca przyczyniła się rodzina Stein – lokalni, silni przemysłowcy ze Schrambergu.

Zegarki Junghans
Zegarki Junghans

Obecna marka Junghans swoje wyroby oferuje w następujących liniach wzorniczych: Erhard, Max Bill, Meister, Form, Meister Driver, Performance. W naszym salonie znajdziemy zegarki Max Bill, Meister, Form, Meister Driver.

Książka o firmie Junghans
Książka o firmie Junghans

W ostatnim czasie na rynku pojawiła się także książka o historii fabryki zegarów Junghans. Zawiera ona bardzo dogłębnie przeprowadzone studia historyczne na temat powstania i pierwszych 100 lat działania firmy na tle całej światowej gospodarki.  Jest to opracowanie polskiego historyka i jest ona na pewno opracowaniem unikatowym, a ze względu na naszą księgarską ofertę mamy przyjemność oferować ją w naszym salonie.

Zegarki Meistersinger
Zegarki Meistersinger

MeisterSinger

Firma Meistersinger pojawiła się na zegarkowym rynku w roku 2001, a jej nazwa nie jest jedynym elementem, którym twórca firmy – Manfred Brassler nawiązuje do świata muzyki. W logotypie producenta, powyżej nazwy znajduje się także znak muzyczny – fermata (korona), który naniesiony na pięciolinię przedłuża czas trwania przypisanego jej znaku muzycznego.

Dla zegarka znak ten jest dodatkowym akcentem podkreślającym przywiązanie tej właśnie marki do muzyki. Biała tarcza i czarne napisy – czystość i jednoznaczność to elementy nawiązujące bezpośrednio do nutowego zapisu.

Dla prezentacji aktualnego czasu, współczesne zegarki zwykle posiadają większą liczbę wskazówek. MeisterSinger tradycyjnie posiada tylko jedną wskazówkę.

Zegarki Meistersinger
Zegarki Meistersinger

Pierwszy model opatrzony logiem Meistersinger, który zaskoczył swoim wyglądem cały zegarkowy świat obok tejże pojedynczej wskazówki posiadał także mechanizm z manualnym naciągiem sprężyny. Charakterystycznym wyróżnikiem zegarka była nie tylko ta właśnie pojedyncza wskazówka, ale i cała grafika tarczy. Przejrzystość i prostota, niezwykle czytelna kolorystyka, pięciominutowa działka elementarna, podkreślone długością znacznika kwadranse i dwucyfrowe oznaczenia godzinowe – to cechy definiujące stylistykę tarczy. W tej koncepcji poza jedną wskazówką na tarczy, najbardziej zaskakujące jest to, że dwucyfrowe są oznaczenia nawet dla godzin w zakresie 1 – 9, dla których producent wprowadził z przodu cyfrę zero.

blank
Zegarki Meistersinger

Wszystkie zegarki MeisterSinger z aktualnej oferty także posiadają tylko jedną wskazówkę, a mimo to różnią się znacznie swoją stylistyką. Są one zgrupowane w liniach i kolekcjach:
Circularis (Circularis, Circularic Automatic , Circularis Power Reserve)
Classic (No.01, No.02, No.03, Pangaea)
Classic Plus (Perigraph, Pangaea Day Date, Adhaesio, Salthora Meta Transparent, Salthora Meta, Salthora Meta X, Singulator)
Form and Style (Urban, Phanero, Neo Plus, Neo, Neo Q)

blank
MiesterSinger edycja Polska

W kolekcji marki MeisterSinger znajdziemy także model dedykowany naszemu, polskiemu rynkowi i limitowany do dziesięciu sztuk.
MeisterSinger POLAND EDITION 2019 ED-C19L-POL

Zegarki Zeppelin
Zegarki Zeppelin

Zeppelin

Największym atutem marki Zeppelin powodującym zwracanie uwagi na jej wyroby przez klientów i potencjalnych kupujących jest niezwykła stylistyka jej zegarków. Klasyczne, „oldskulowe” wzornictwo pomieszane z nowoczesnymi, odważnymi liniami dało nowe, nietypowe dla branży i chętnie kupowane modele zegarków.
 Swoją nazwą zegarki Zeppelin nawiązują do wielkiego pioniera lotnictwa, którego dokonania zrewolucjonizowały światową komunikację podniebną na samym początku XX wieku. Był nim Ferdynand hrabia Zeppelin, konstruktor legendarnych sterowców „Zeppelin” projektowanych i produkowanych w Friedrichshafen w Niemczech.

Zegarki Zeppelin
Zegarki Zeppelin

W latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku na niebo wróciły sterowce spod znaku Zeppelin, a od niedawana obecne są na polskim zegarkowym rynku zegarki oznaczone logiem Zeppelin.

Zegarki Zeppelin
Zegarki Zeppelin

Zegarki Zeppelin cieszą się dużym zainteresowaniem klientów naszego salonu. Dzielą się one na następujące linie wzornicze i modele zegarków:
Hindenburg, Graf Zeppelin, 100 years, Los Angeles, Flatline, Transatlantic.

blank
Zegar firmy AMS ze Szwarcwaldu

Zegar AMS – ostatni z oferty

Rynek niemiecki od wieków znany był z zegarowych producentów. W dzisiejszych czasach oferta branży została zdecydowanie zdominowana przez zegarki, a w zegarach większość oferty stanowią zegary elektroniczne. Na rynki w Niemczech zostało jednak kilku producentów zegarów mechanicznych. My w naszym sklepie mamy jeden – ostatni z naszych zakupów zegar z oferty marki AMS zlokalizowanej w Furtwangen w Szwarcwaldzie, oczywiście.
Jest to nowoczesny w swoim wyglądzie zegar mechaniczny, sprężynowy, wahadłowy  z wychwytem Grahama. Zegar jest wykonany w obudowie drewno – szkło.

blank
Alpina ze Szwaajcarii i Saksonii

Alpina – szwajcarska marka z niemieckim wątkiem

Pisząc o niemieckim rynku zegarkowym, w aspekcie oferty naszego salonu warto wspomnieć o niemieckim „flircie”, oferowanej u nas szwajcarskiej marce Alpina.
Co ciekawe, fabryka Alpiny od 1909 roku obecna w  Glashütte, była oddziałem szwajcarskiej firmy Alpina, a jej obecność miała pomóc w ekspansji marki na rynek niemiecki. W roku 1917 na skutek Pierwszej Wojny Światowej, w wyniku obostrzeń nałożonych przez Aliantów stała się ona firmą niemiecką z siedzibą w Berlinie. W kolejnym kroku przyjęła ona pochodną od Alpiny nazwę Dugena (Deutsche Uhrenmacher-Genossenschaft Alpina).
Szwajcarskie zegarki Alpina obecne są szeroką kolekcją w naszym salonie.

Alpina TOPR
Alpina TPOR

Jednym z ostatnich modeli firmy Alpina jest limitowany w liczbie sztuk zegarek dedykowany polskim ratownikom górskim z TOPR.

Władysław Meller