Zegarki militarne (wojskowe)

Rozważając zegarki militarne (wojskowe) musimy sobie zdawać sprawę, że one, podobnie jak wszystkie inne elementy stroju wyposażenia osoby „zmilitaryzowanej”, trzymają się dość ściśle określonych reguł.

Muszą być one odporne na trudne warunki zewnętrzne i zapewniać sprawność mimo ekstremalnych doświadczeń. Ich wygląd – podobnie jak pozostała część stroju – nie powinna rzucać się w oczy, a wręcz pozwalać na doskonały kamuflaż. Z drugiej strony podobnie jak inne pomiarowo – kontrolne przyrządy muszą zapewniać doskonałą czytelność odczytu.

Kolorystyka i rodzaj materiału poszczególnych elementów – tarczy, paska, zależy od pozostałych elementów stroju. Barwy khaki, szaro-czarne i szaro-niebieskie są najczęściej spotykanymi dla tego rodzaju zegarków.

Zegarki taktyczne nie mogą mieć żadnych połyskujących elementów, by ewentualne refleksy świetlne nie zdradziły miejsca przebywania  właściciela czasomierza.

Oczekiwana zegarków taktycznych wojskowych jest solidna konstrukcja obudowy i mechanizmu zapewniająca odporność na uderzenia i upadki, oraz pola magnetyczne. W parze z solidną konstrukcją idzie podwyższona wodoszczelność, która jest także oczekiwana w zegarkach militarnych.

Poszukiwane dla tego rodzaju wyrobów są następujące komplikacje konstrukcji mechanizmów: stoper, pierścień dekompresyjny, czy podziałowy – pomocny przy wskazywaniu kierunków świata. Przy zastosowaniu stopera naturalnym dodatkiem jest skala tachometru, lub telemetru.

1 2 3 4 5 6