Chat with us, powered by LiveChat

Wiadomość dnia. Swatch Group wycofuje się z Baselworld!

targi branży zegarkowej w Bazylei

Jak przekazały nie tylko zegarkowe źródła informacji (pierwszy pewnie jak zwykle był Reuters), szefostwo Swatch Group podało do publicznej wiadomości swoją decyzję o nie wzięciu udziału w przyszłorocznych targach BaselWorld w Bazylei.

Swatch Group to 18 zegarkowych, doskonale rozpoznawalnych na całym świecie marek. Na naszym polskim rynku, nie tylko miłośnicy zegarków doskonale znają, choć nie zawsze łączą je ze sobą, obecne u nas, następujące marki tego koncernu: Omega, Rado, Longines, Certina, Tissot, Calvin Klein, Swatch, Flik Flak.

O tym, jak zmienia się rynek i wymogi w stosunku do zegarkowych targów, mówi artykuł w aktualnym numerze kwartalnika Zegarki i Pasja (który dystrybuujemy w naszym salonie).

targi w Bazylei - widok na witrynę marki Chopard

Na portalu swissinfo.ch podano następującą opinię:

„Niedawno kilka innych firm zegarmistrzowskich wycofało się z udziału w targach Baselworld. Dotyczy to choćby marek: Hermès, Ulysse Nardin i Girard-Perregaux, które dołączyły do międzynarodowego salonu luksusowych zegarków w Genewie (SIHH).

101 edycja targów w Bazylei odbyła się w marcu ubiegłego roku ze stałą frekwencją, ale tylko z 650 wystawcami – o połowę mniej niż w roku 2017. Krytycy targów zaapelowali o nowe podejście organizatorów do tej imprezy.

Niemieckojęzyczna gazeta dodała, że odejście Swatcha zagraża również przyszłości spółki – firmy obsługującej targi, (MCH Swiss Exhibition (Basel) Ltd.), która należy do kantonów: Bazylea-Miasto, Bazylea-obszar i Zurych.”

Zmiany są konieczne, to oczywiste!

Warto jednak pamiętać, że do początku lat dziewięćdziesiątych Swatch Group także nie brała udziału w Baselworld, a targi także wtedy były najważniejszą imprezą branżową.


To nie przypadek, że stoisko firmy Omega jest zlokalizowane w miejscu byłego korytarza. To wprawdzie gwarantuje jej centralne położenie, ale nie zmienia to również faktu, że tam był kiedyś korytarz.

W aspekcie targów trzeba jednak zauważyć, że dziś jednak jest to trochę inna sytuacja (mamy globalną wioskę) i dlatego z organizacją Baselworld na pewno coś musi się zmienić, jeśli impreza ta ma pozostać na mapie zegarkowych wydarzeń i być ważną dla branży.

Władysław Meller

Nasza oferta zegarków z grupy Swatch na stronach sklepu internetowego: Longines, Certina, Tissot, Calvin Klein