Balticus, Błonie, G.Gerlach, Polpora i Xicorr. Aktualności z oferty polskich marek zegarkowych

Polskie zegarki salonie odCzasu doCzasu

Wyjątkowość wynikająca z kraju producenta, sentyment nas rodaków i pasja do zegarmistrzostwa powodują, że zwracamy uwagę na zegarki polskich marek. Dla nas, dla salonu odCzasu doCzasu zegarki polskich producentów są dodatkowo znaczące w wolumenie obrotów. Polskie zegarki są wyjątkowe i są chętnie oglądane nie tylko przez miłośników zegarków. Ich dobra pozycja u nas, to także zasługa lokalizacji – Złote Tarasy są na pewno najlepiej usytuowanym centrum handlowym w Polsce. Centrum stolicy, bliskość dworca kolejowego i serce komunikacyjne Warszawy – zegarki w Złotych Tarasach  „mają się super” i jest im u nas dobrze.
 W aspekcie wiedzy o obecności u nas polskich zegarków ważny jest także fakt, że nasz salon jako pierwszy zaczynał sprzedaż krajowych zegarków i jako jedyny w Polsce posiada szerszą niż tylko jedna, dwie, czy nawet trzy marki ofertę. My posiadamy całe ich spektrum.
W gablotach naszego salonu znajdziemy wyroby firm: Balticus, Błonie, G.Gerlach, Polpora i Xicorr.

Gablota z polskimi zegarkami w salonie odCzasu doCzasu


W niniejszym opracowaniu chcemy przekazać bieżące informacje ogólne o każdej z polskich marek, oraz najświeższe aktualności ofertowe dla każdej z nich.
Wydaje się, że właśnie na regularny przekaz takich wiadomości o polskich „sikorach” czekają nasi lokalni miłośnicy zegarmistrzostwa.

Wszystkie zegarki polskich marek są w naszym salonie zgrupowane w jednej gablocie wystawowej, a na witrynie sklepu mają one swoje wydzielone miejsce przy wejściu.

Dzięki takiej formie prezentacji, zegarki polskich marek możemy przedstawić w kolejności „od góry” – zgodnie z prezentacją w gablocie sklepowej.

Zegarki Balticus
Oferta zegarków Balticus

Polskie zegarki Balticus

W obecnej ofercie „firmy z nad Bałtyku” dominują dwie linie wzornicze: „Gwiezdny pył” i „Deep Water”. Obydwie mają silną pozycję na rynku i obejmują ciekawe, chętnie oglądane i kupowane modele. W linii Gwiezdny pył znajdziemy tak wyroby damskie, jak i męskie, tak mechaniczne jak i elektroniczne.

Liderem kolekcji Balticus jest jednak model „Nomad Automatic”, którego parametry techniczne są rzeczywiście imponujące. Z drugiej strony wydaje się, że czerpiąc z wielu wzorców nie ma on niezbędnego do liderowania własnego, indywidualnego, powodującego efekt „ach” wyglądu.

Można założyć, że na pozycję lidera próbuje wrócić odświeżona, pierwsza w marce Balticus linia wzornicza „Grey seal”, czyli „Foka szara”. To na pewno ciekawy nie tylko z nazwy model zegarka i ma on wielkie szans znowu być „na topie” w ofercie tej marki.
Na pewno o szturm na takie miejsce będzie tym modelom łatwiej nad Baltykiem, bo nazwa „Foka szara” potęguje i tak duże zainteresowanie zegarkami tej marki w naszych rejonach nadmorskich.

Omawiając sklepową ofertę salonu odCzasu doCzasu dla marki Balticus, nie możemy zapomnieć o ostatnich już pewnie na rynku męskich modelach z linii „Volans” i damskich „Sky” prezentowanych  naszej kolekcji.

Oferta zegarków Błonie
Oferta zegarków Błonie w salonie odCzasu doCzasu

Polskie zegarki Błonie

Marka Błonie jako jedyny z funkcjonujących na naszym rynku producentów bardzo silnie odwołuje się do wytwarzanych w Polsce w przeszłości zegarków.
Takie właśnie założenie przyświecało zakładanej 2014 roku firmie i takie założenie jest realizowane poprzez obecną ofertę marki. Warto to naśladownictwo podkreślić, bo w dotychczasowej ofercie, z wyjątkiem pierwszego wyprodukowanego modelu, nawiązywanie do antykwarycznych modeli z Błonia nie było wcale główną ideą projektantów marki.

Ta ciągłość jest realizowana obecnie, poprzez dwie linie wzornicze zegarków elektronicznych o nazwach: „Błonie Zodiak” i „Błonie Super”. Jak jednoznacznie wskazują już same nazwy linii wzorniczych zegarki marki Błonie w oczywisty sposób odwołują się do modeli „Zodiak” i Błonie Super” z produkcji ZMP Błonie z połowy poprzedniego wieku. To odwołanie jest także potwierdzone stylistyką cyferblatów w obydwu liniach produkcyjnych. Podobieństwo jest jednoznaczne, mimo, że znajdziemy dla nich różne wersje kolorystyczne tarcz (czarna, srebrzysta i granatowa), a także różne kolory oznaczeń. Zegarki te posiadają też różne sposoby wykończenia stalowej koperty (srebrzysta, złocona i czerniona).

To bardzo ciekawe modele zegarków, a ich atrakcyjność potwierdza choćby fakt, że z jednej strony każda z odmian znajduje swoich właścicieli, a z drugiej, że pierwsza seria niektórych z nich została już wyprzedana.

Oferta firmy Polpora
Oferta firmy Polpora w salonie odCzasu doCzasu

Polskie zegarki marki Polpora

Zielonogórska firma zegarkowa Polpora wprowadza pojedyncze modele zegarków, które  nawiązują do określonych przez markę inspiracji, a do tego w każdym momencie w ofercie jest zwykle tylko jeden lub dwa modele z którejś z linii wzorniczych. Noszą one nazwy: Elementum, Dziedzictwo i Wena.
W aktualnej ofercie marki Polpora jest o tyle inaczej, że wiodącą pozycję mają zegarki z linii Dziedzictwo, bo nie dość, że oferujemy dwa modele Zawisza Czarny, to mamy także zegarek Kościuszko II.
Na jednej z wersji modelu Zawisza Czarny na… oczywiście czarnej tarczy, znajdziemy ciekawe, białe, spiralne, obracające się elementy. Ich zadaniem jest wskazywanie upływu sekund i aktualnego dnia miesiąca. Nawiązują one do łuczniczych tarcz strzelniczych z rycerskich turniejów.

W drugiej wersji modelu Zawisza Czarny, na czarnej tarczy, wskazania sekund i kalendarza realizowane są poprzez obracające się, także czarne mini tarcze z zaznaczeniami w formie czerwonych trójkątów (czy też grotów strzał).
Model Kościuszko II, ma unikatowy sposób wskazania godzin – jako cyfrowe oznaczenie w oknie, przeskakujące przy zmianie godziny.

W ofercie tej marki nie można pominąć linii Elementum, reprezentowanej przez dwa modele. Aqua Vigor posiadający wskazanie rezerwy chodu, oraz Globtroter – pierwszy i jak na razie jedyny zegarek o zacięciu sportowym w ofercie marki Polpora.
Na specjalne zamówienia oferujemy także zegarek z kolekcji Wena – model Flamingi, który posiada kopertę stalową z lunetę ze złota. Tarcza tego zegarka wykonana została w niezwykle skomplikowanej i czasochłonnej technice emalii wysokotemperaturowej – champlevé.
Ciekawa oferta i wysoka jakość wykonania zegarków marki Polpora jest potwierdzeniem realizacji jej sloganu reklamowego: „Polska wizja, Szwajcarka tradycja”.  Każdy z modeli marki Polpora jest limitowany, a wygląd, jakość wykonania i niskie liczby produkowanych egzemplarzy zegarków doceniają miłośnicy tej polskiej marki.

Oferta zegarków Xicorr w salonie odCzasu doCzasu
Oferta zegarków Xicorr w salonie odCzasu doCzasu

Polskie zegarki marki Xicorr

Xicorr – to slangowy, warszawski „Sikor”, więc do przedstawienia wyrobów tej marki także w naszym opisie będziemy używać tego slangowego określenia. Sikory marki Xicorr są podzielone na ciekawie wybrane linie wzornicze. Z wyjątkiem pierwszego modelu „Circle”, do niedawna nazwy linii nawiązywały tylko do historii polskiej motoryzacji, ale… ostatnio pojawił się kolejny wyjątek. Nowy model zegarka Xicorr – Spark nawiązuje do polskiego lotnictwa, a dokładnie do samolotu szkolno-treningowego TS-11 Iskra.
Zacznijmy jednak od wiodących – motoryzacyjnych modeli tej warszawskiej marki.

Sikor FSO M20 – to model inspirowany zegarem i szybkościomierzem samochodu Warszawa, ale stosowanym także w późniejszych wyrobach fabryki na Żeraniu (Nysa, Tarpan).
Jednoznacznie rozpoznawalna stylistyka przyrządów samochodowych udanie przeniesiona do zegarka spowodowała, że wielu z właścicieli tych sikorów stwierdzało, że to zegarek z ich samochodów. Trzy wersje kolorystyczne doskonale wypełniają zapotrzebowanie rynku na ten ciągle poszukiwany i zawsze niezwykle atrakcyjny wzór sikora.

Syrena Sport – to niezrealizowane marzenie polskich konstruktorów samochodów. Na szczęście w firmie Xicorr sikor Syrena Sport jest dostępny od ręki i oferowany w trzech nieznacznie różniących się wersjach kolorystycznych tarczy. Ten atrakcyjny model posiada szeroko doceniany mechanizm japońskiej firmy Seiko z automatycznym naciągiem sprężyny i stoperem.
Syrena Sport – tak samo jak prototyp samochodu, a także tradycyjny samochód Syrena ma zaokrąglenia i delikatne linie. Jej zaprzeczeniem na drodze był „kanciak”, czyli Duży Fiat. Podobnie jest w ofercie marki Xicorr, gdzie modele z linii F125P nawiązywały do Polskiego Fiata 125p. Niektóre wersje tych sikorów od czasu do czasu pojawiają się jeszcze w ofercie naszego salonu.

Ewolucją sikora FSOM20 jest królujący dziś w kolekcji model – Warszawa200. Impulsem decydującym o jego postaniu, odwzorowanym na tarczy sikora jest grill samochodu z Żerania. Także kolorystyka wyrobów w tej linii nawiązuje do odmian lakierów stosowanych do produkcji samochodów Warszawa.

„Mistral” – jako nazwa modelu sikora nawiązująca do motoryzacji, może zapewne zaskoczyć szerszą grupę osób nie związanych z tym działem techniki. Nazwa wywodząca się od śródziemnomorskiego wiatru, bardziej kojarzy się ze sportami wodnymi niż motoryzacją.
Jak się okazuje, jedna z wersji polskiego samochodu Polonez miała jednak taką właśnie nazwę, a do tego miała swoje charakterystyczne elementy wykończenia, które zostały użyte w projekcie sikora Mistral.
Podsumowując ofertę marki Xicorr na pewno można stwierdzić, że „sikory mają wzięcie”.

Oferta marki G.Gerlach
Oferta marki G.Gerlach w salonie odCzasu doCzasu

Polskie zegarki marki G.Gerlach

Przedstawiając zegarkową markę G.Gerlach trzeba zaznaczyć, że jest ona własnością Fundacji Rozwoju Polskiej Myśli Technicznej i Mechaniki Precyzyjnej – organizacji mające w swoim „sercu”, to co głosi jej nazwa.
Realizując przesłanie fundacji, projektanci firmy G.Gerlach mogli sobie pozwolić by w ofercie tej polskiej marki, znalazły się różnorakie zegarki dedykowane polskim wynalazcom, naszym szczególnym dokonaniom na polu techniki, czy też wybitnym patriotom.

Z tego powodu oferta zegarków jest bardzo szeroka w aspekcie stylistyki, rodzaju użytych mechanizmów jak i wyposażeniu zegarków w szczególne, czy też dodatkowe funkcjonalności.

Z niedawno wprowadzonych modeli na pewno warto wspomnieć o kolekcji zegarków typu „Pilot” oferowanych dwóch rodzajach – z mechanizmem z automatycznym naciągiem i podstawowymi wskazaniami, oraz zegarki ze stoperem.

Wyróżniającymi się nowymi zegarkami są także modele „Bathyscaphe” z rzucającą się w oczy solidną kopertą i intensywnymi kolorystycznie tarczami.

Ostatnio wprowadzonym modelem marki G.Gerlach, który ze względu na parametry użytkowe, atrakcyjny wygląd i ciekawą cenę może stać się hitem sprzedażowym jest zegarek „PZL P11c Takataka”. Odwołujący się do polskiej konstrukcji samolotu myśliwskiego PZL P11c zegarek został wyposażony w niezwykle ciekawy i niezawodny mechanizm z automatycznym naciągiem i stoperem. Dodatkowo, biorąc pod uwagę jego wygląd i cenę można go polecać wielu miłośnikom nie tylko polskich wyrobów.
Unikatowym jest zegarek Marszałek Piłsudski, którego mechanizm został wyposażony Tourbillon. To jedyny zegarek z taką konstrukcją mechanizmu jaki dziś oferujemy naszym salonie. Jedyny w tak dostępnej cenie na rynku.

W naszym salonie zegarki polskich marek zajmują poczesne miejsce w naszych działaniach marketingowych, a zespół sprzedaży chętnie przedstawia każdy z modeli, każdej z polskich marek, każdemu gościowi sklepu, czy to miłośnikowi zegarków, czy też tylko oglądającemu  zawartość zegarkowych gablot.

Władysław Meller