„Przecież ja jestem lotnikiem!”. Zegarki dla pilotów

Zegarki lotnicze

Lotnictwo to dziedzina ludzkiej aktywności, która cały czas jest niezwykłą inspiracją dla projektantów zegarków. Mówiąc o zegarkach i lotnictwie warto na pewno pamiętać, że to rozwój lotnictwa sprowokował działających już od wieków zegarmistrzów, do produkcji zegarków spełniające wymogi pilotów i sprawdzających się w kabinach pionierów lotnictwa.
Dziś w dobie królującej elektroniki i systemów sterowania obejmujących rzeczywisty pomiar czasu i reżim jego przestrzegania, dla tradycyjnego zegarka naręcznego nie ma wyznaczonych zadań. Jest on  tylko jednym z elementów wyposażenia osobistego pilota.
O powodzeniu działania i bezpieczeństwie pilotów i obsługi naziemnej decydują systemy sterowania.

Dlaczego w takim razie także i dziś obsługując klientów naszego salonu możemy usłyszeć: „Poszukuję prestiżowego zegarka typu „Pilot””, czy tytułowe zawołanie: „Przecież ja jestem lotnikiem!”.

Wymogi dla zegarków lotniczych

Lotniczy Aviator
Lotniczy Aviator

Zegarki, które tworzone były w erze pionierów lotnictwa miały swoje specyficzne wymagania. Charakteryzowały się one dużą czytelnością, realizowaną między innymi poprzez dobór kolorystyki zespołu wskazań. Musiała ona zapewnić najlepszy kontrast, szczególnie istotny w trudnych warunkach – zamgleniu, półmroku i ciemności.
Wszystkie lotnicze przyrządy nawigacyjne znajdujące się w kokpicie pilota mają czarne tło i białe stosunkowo grube wskazówki. Wśród nich jest oczywiście zegar pokładowy.
Nic więc dziwnego, że taką samą stylistykę mają zegarki dla pilotów. Jednak dla zegarków lotniczych możemy znaleźć też inne elementy, których specjalny sposób wykonania spowodowany był specyficznymi potrzebami pilotów.

Glycine i lotnictwo
Glycine i lotnictwo

Są nimi:
– duża koronka umożliwiająca nakręcanie mechanizmu i zmianę nastaw zegarka w rękawicach

– długi, albo bardzo długi pasek skórzany, umożliwiający przypięcie zegarka na kombinezon na nadgarstku, lub na udzie

– dodatkową kopertę wewnętrzną ze stali miękkiej zabezpieczającą mechanizm zegarka przed zgubnym wpływem pola magnetycznego

– stoper typu „flyback” umożliwiający szybki pomiar krótkich odcinków czasu bez potrzeby zerowania wskazań po odczycie wyniku poprzedniego pomiaru

– podstawowe, lub dodatkowe wskazanie czasu w systemie 24. godzinnym

– suwak logarytmiczny pozwalający na przeprowadzenie koniecznych obliczeń związanych ze zużyciem paliwa

Lotnicza Alpina
Lotnicza Alpina

Zegarki lotnicze dziś

Jak w takim razie powyższe wymagania mają się do współczesnych zegarków i dlaczego poszukiwane są i są produkowane zegarki typu „Pilot”?

Lotniczy Junghans
Lotniczy Junghans

Jak się okazuje, dzisiaj to stylistyka i ogólny wygląd zegarka decydują o tym, że dany wyrób należy do grupy zegarków lotniczych. Wynika to również z faktu, że osoby pragnące zaakcentować swoje związki z awiacją, lub sympatię do tej dziedziny życia, chcą (i powinny) posiadać zegarek jednoznacznie na takie powiązania wskazujący. Do tego takie osoby niejako podświadomie poszukuję tego rodzaju wyrobów.

Orient lotniczy
Orient lotniczy

Mimo, że upływ czasu zweryfikował rzeczywiste potrzeby grupy użytkowników specjalistycznych zegarków lotniczych, to także w aktualnych wyrobach utrzymywana jest lotnicza związana z awiacją.
Z tego powodu zegarki typu „Pilot” znajdziemy tak z prestiżowych, jak i popularnych markach szwajcarskich, niemieckich i japońskich. Do lotnictwa odwołują się także niektóre zegarki polskich producentów. Co ciekawe akcenty stylistyczne zegarków dla pilotów znajdziemy nawet w markach modowych.

Zeppelin to marka lotnicza
Zeppelin to marka lotnicza

Wobec powyższej informacji można zaryzykować stwierdzenie, że zarówno początkowe jak i te współczesne modele zegarków mają stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie lotników i są formą uzupełnienia oprzyrządowania dostępnego w samolocie.
Równocześnie wobec masowej produkcji zegarków, jedynym kryterium spełnianym przez wszystkie modele typu „Pilot”, jest wygląd tego rodzaju zegarków.

Marki lotnicze

Lotnicza marka Glycine
Lotnicza marka Glycine

Na zegarkowym rynku znajdziemy zegarkowych producentów, którzy w różnym stopniu powiązane są z lotnictwem. Wśród nich najbardziej charakterystyczne są te, dla których w rodowodzie marki znajdziemy, jak się to dzisiaj często określa, DNA związane z lotnictwem.
W ofercie naszego salonu są to na pewno: niemiecka marka Zeppelin, szwajcarska Glycine, oraz taka sama, ale wywodząca się kręgów rosyjskich marka Aviator.

Linie zegarków lotniczych dla klasycznych marek zegarkowych

Longines Avigation
Longines Avigation

Linie wzornicze zegarków, które nawiązują do lotnictwa znajdziemy w wielu, tak szwajcarskich, jak i japońskich markach zegarkowych. Doskonałym przykładem tego rodzaju marki, która stworzyła linię prestiżowych zegarków o nazwie ProPilot – co jednoznacznie wskazuje rodzaj ukierunkowana tych produktów, jest szwajcarski Oris. Podobnie jak w Oris, modele powiązane z lotnictwem marki Longines należą do linii Avigation. Linie zegarków lotniczych znajdziemy też w szwajcarskich Alpina i Epos.

Oris Żelazny
Oris Żelazny

W tym miejscu warto zaznaczyć, że we wspomnianej linii ProPilot marki Oris znajdziemy także zegarki limitowane, dedykowane polskiej Grupie Akrobacyjnej „Żelazny”. Ostatni z modeli takich zegarków znajdziemy jeszcze w ofercie naszego salonu.

Lotnicze modele zegarków

Ball
Ball

Konkretne, dedykowane pilotom, czy też lotnictwu zegarki znajdziemy w wielu markach zegarkowych. Takie zegarki znajdziemy ofercie niemieckiej marki Junghans, czy szwajcarskiej Ball. Także japońskie marki Orient i Seiko mają w swojej ofercie zegarki lotnicze. Co ciekawe w marce o bardzo lotniczej nazwie Aerowatch większość zegarków stanowią modele klasyczne, ale i tutaj znajdziemy „klasycznego pilota”.

Polskie zegarki lotnicze

G.Gerlach. zegarek Karaś
G.Gerlach. zegarek Karaś

Oddzielnie należy potraktować zegarki polskich marek, gdzie, w szczególności w ofercie firmy G.Gerlach zegarków powiązanych z lotnictwem jest wiele.

Lotnicze Błonie
Lotnicze Błonie

Lotnicze zegarki znalazły się też w ofercie polskiej marki Błonie, co jest doskonałym nawiązaniem do modelu Blonex Antymagnetyczny, który był wyprodukowany w Błoniu 1968 roku i kierowany był do oficerów polskiego lotnictwa.

Moda i lotnictwo

Lotniczy Esprit
Lotniczy Esprit

Co ciekawe, zegarki  o wyraźnej stylistyce lotniczej znajdziemy nawet w grupie tak zwanych zegarków modowych. Doskonałym przykładem takiego wyrobu mogą być wybrane modele marki Esprit.

Aerowatch i lotnictwo
Aerowatch i lotnictwo

Kończąc musimy koniecznie odwołać się do tytułowego stwierdzenia: 
„Przecież ja jestem lotnikiem!”
To jednoznaczne sformułowanie zostało wypowiedziana przez znaną nam starszą już osobę związaną z lotnictwem, gdy przy wyborze zegarka, zwracając uwagę na czytelność wskazań, w grupie zegarków, do wyboru pokazaliśmy także model z białą tarczą i ciemnymi wskazówkami.

Lotnik zawsze wybierze czarną tarczę i białe wskazówki – o tym trzeba pamiętać!

Władysław Meller

blank
blank
blank