Firma MeisterSinger poszukuje zegarów!

MeisterSinger - zegary jednowskazówkowe

We współpracy z firmą MeisterSinger poszukujemy zegarów wieżowych i monumentalnych, które wskazują aktualny czas za pomocą jednej wskazówki.
Dokładnie w taki sposób czas wskazują zegarki MeisterSinger, które oferujemy w naszym salonie i to właśnie ta marka jest inicjatorem akcji zbierania informacji o tego rodzaju zegarach publicznych i monumentalnych.

W historii techniki i pomiaru czasu wskazówka minutowa pojawiła się zdecydowanie później, niż sama wskazówka godzinowa (a sekundowa pojawiła się jeszcze później) i już nigdy na dłużej nie zniknęła z tarcz zegarowych. Wydaje się jednak, że odczyt wskazań realizowany tylko za pomocą wskazówki godzinowej jest zupełnie wystarczający dla większości użytkowników zegarków i dla uporządkowanego trybu życia.   
Taki właśnie przekaz informacyjny dotyczący swoich zegarków ma marka MeisterSinger.

Na portalu Zegarki i Pasja pojawiła się opracowanie nakłaniające do zbierania informacji o zegarach jednowskazówkowych zatytułowane: „Zegary wieżowe z jedną wskazówką – jak zegarki MeisterSinger”

W uzgodnieniu z redakcją portalu pozwalamy sobie powielić tę publikację na naszej stronie, nakłaniając osoby znające kolejne zegary z jedną wskazówką do kontaktu z redakcją tego branżowego portalu.

Zachęcamy do wysyłania informacji o zegarach na adres redakcji portalu Zegarki i Pasja – redakcja (@) zegarkiipasja.pl

Zegarki marki MesiterSinger są oczywiście oferowane w naszym salonie odCzasu doCzasu

Oto treść opracowania:

Wiadomo, że w kalendarium historii pomiaru czasu to duże zegary mają pierwszeństwo w stosunku do zegarów noszonych – czyli zegarków. Pierwszy zegar mechaniczny został zbudowany około roku 1000 – przez mnicha Gerberta z Aurillac (późniejszego papieża Sylwestra II), a jako wynalazca pierwszego zegarka wskazywany jest Peter Henlein, który tego czynu dokonał w roku 1510.

Jest oczywiste, że zegarki noszone powstały wykorzystując całą wiedzę zegarmistrzowską gromadzoną w trakcie rozwoju zegarów – tak tych widocznych z daleka – wieżowych, jak i przeznaczonych do zamkniętych pomieszczeń.

Analizując historię rozwoju zegarów trzeba brać pod uwagę duże prawdopodobieństwo, że pierwsze zegary nie posiadały żadnych wskazówek, a upływ czasu był tylko sygnalizowany dźwiękiem. Dla odmiany wiadomo na pewno, że pierwsze zegary wskazówkowe posiadały tylko jedną wskazówkę – tę pokazującą godziny. Wskazówka minutowa pojawiła się w zegarach dopiero około początku XVII wieku.
MeisterSinger i zegary
Co jest ciekawe, wiele dzisiejszych zegarków w swojej stylistyce odwołuje się do historii zegarmistrzostwa, do zegarów wieżowych. Przykładem takiej drogi jest choćby niemiecka firma MeisterSinger, która swoje zegarki wyposaża tylko w jedną wskazówkę – wskazówkę godzinową.

Zegarki MeisterSinger także posiadają tylko jedną wskazówkę. W ten sposób swoim wyglądem nawiązują one do pierwszych zegarów, a równocześnie zwracają uwagę na istniejące także dzisiaj zegary, które podobnie jak one same – posiadają tylko jedną wskazówkę.

Czy znacie Państwo takie zegary w Polsce?

Jak się okazuje, jest ich co najmniej kilka. Niniejszym opracowaniem chcemy doprowadzić do powstania swego rodzaju katalogu starych zegarów z przestrzeni publicznej, posiadających tylko jedną wskazówkę.
MeisterSinger i zegary
Warto tylko wspomnieć, że decyzja o produkcji zegarków z jedną wskazówką ma tak swoje metrologiczne, jak i w przypadku firmy MeisterSinger, filozoficzne uzasadnienie.

Jak można udowodnić, użytkownicy tradycyjnych, wskazówkowych zegarków nie odczytują wskazań z perfekcyjną dokładnością, a spoglądając na zegarek tylko oceniają, czy do wykonania kolejnej czynności mają jeszcze „trochę czasu”, czy też muszą się już śpieszyć. Ten rodzaj wrażenia nie jest określany w liczbie minut, czy godzin, więc odczyt czasu z taką dokładnością nie jest im wcale potrzebny.

Wystarczy wiedza o aktualnym położeniu wskazówki godzinowej!
To widać, to się wie!

Firma MeisterSinger swoje zegarki kieruje do osób, które nie liczą każdej sekundy, a potrafią cieszyć się chwilą, oczywiście zdając sobie sprawę z upływu czasu – taki jest przekaz filozoficzny tej niemieckiej marki.

Zegarki jednowskazówkowe zwykle nie są przedmiotami pierwszego wyboru. Z tego powodu, choć tego typu wyroby oferowały już dotychczas różnorakie firmy, to nigdy nie były one w sposób specjalny promowane, a wiedza o ich istnieniu nie była bardzo szeroka. Zmieniło się to wraz z powstaniem marki MeisterSinger.

Dla niej zegarki jednowskazówkowe to cały jej świat.

Z drugiej strony, świat poznał zegarki jednowskazówkowe właśnie dzięki firmie MeisterSinger. Zaangażowanie promocyjne marki spowodowało, że osoby, które poznają funkcjonalność zegarków jednowskazówkowych i filozofię marki, zachwycając się tą stylistyką zauważają także jednowskazówkowe zegary.  
MeisterSinger - zegary jednowskazówkowe
Niniejszym opracowaniem chcemy zachęcić czytelników portalu Zegarki i Pasja do zbieraniu informacji o zegarach jednowskazówkowych, które funkcjonują w przestrzeni publicznej w naszym kraju.

Chcemy, by wiedza o nich i ich historii była jak najszersza.

Poniżej publikujemy listę znanych nam zegarów z jedną wskazówką. Dla niektórych rekordów udało się nam także zdobyć fotografie budynków, czy też zbliżeń zegarowych tarcz. Jego zaczynem jest poniższa tabela!

 

L.P. Miejscowość i dane obiektu Zdjęcie obiektu Zdjęcie tarczy/mechanizmu Informacja dodatkowa
1 Gdańsk – Kościół Mariacki pod wezwaniem Wniebowzięcia N.M.P. Zegar w Gdańsku – Kościół Mariacki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zegar w Gdańsku – Kościół Mariacki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Więcej informacji na stronie Katalogu Zegarów Wieżowych
2 Gdańsk – Kościół pod wezwaniem Świętego Jana Zegar w Gdańsku – Kościół pod wezwaniem Świętego Jana Zegar w Gdańsku – Kościół pod wezwaniem Świętego Jana

Brak informacji o  historii zegara

3 Gdańsk – Kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny Zegar w Gdańsku – Kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny Zegar w Gdańsku – Kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny

Brak informacji o  historii zegara

4 Kraków – Kościół Katedralny na Wawelu Zegar w Krakowie - Kościół Katedralny na Wawelu Zegar w Krakowie - Kościół Katedralny na Wawelu Więcej informacji na stronie Katalogu Zegarów Wieżowych
5 Stegna – Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa Zegar w Stegnie - Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa Zegar w Stegnie - Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa

Brak informacji o  historii zegara

6 Święta Lipka – Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Zegar w Świętej Lipce - Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Zegar w Świętej Lipce - Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Więcej informacji na stronie Katalogu Zegarów Wieżowych
7 Toruń – Kościół Katedralny pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Zegar w Toruńiu – Kościół Katedralny pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Zegar w Toruńiu – Kościół Katedralny pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Więcej informacji na stronie Katalogu Zegarów Wieżowych

8 Warszawa – Pałac w Wilanowie Zegar w Warszawie – Pałac w Wilanowie Zegar w Warszawie – Pałac w Wilanowie

Więcej informacji na stronie Katalogu Zegarów Wieżowych

9        


Na pewno można, a przede wszystkim – warto tę listę rozwijać i uzupełnić – zachęcamy do przesyłania wszelkich ciekawych informacji na adres redakcji portalu: redakcja(@) zegarkiipasja.pl

Zachęcamy Czytelników do przesyłania zdjęć tak budynków, jak i zbliżeń na tarcze zegarowe, byśmy mogli wspólnie rozbudowywać powyższą listę, aby uchronić zegary wieżowe od zapomnienia! Może uda się Państwu zdobyć zdjęcia ich mechanizmów! Warto też poznać historię zegarów i budynków, w których się znajdują.

Zapraszamy do zabawy! Redakcja Zegarki i Pasja